Bratislava 29. septembra (TASR) – Falšovatelia liekov sa cez slovenské hranice snažia najviac dostať farmaceutické fejky na potenciu. Colníci však posledné roky zadržali i nelegálne výrobky na chudnutie či ampulky s rastovým hormónom. Napríklad, predvlani zaistili asi tisíc kusov falšovaných tabletiek, v prospech štátu prepadlo i viacero kusov kávy s nepovoleným liečivom na chudnutie. Vlani nezadržali žiadne ilegálne lieky, tento rok zatiaľ tiež žiadne.
"Ak majú colníci podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva, tovar zaistia," povedala pre TASR hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková s tým, že ihneď kontaktujú držiteľa ochrannej známky, ktorý sa priamo s dovozcom dohodne, ako sa bude s tovarom ďalej nakladať.
V prípade, že pri tovare potvrdia nepravosť, s falšovateľom je možné dohodnúť sa mimosúdne, a to zničením tovaru pod colným dohľadom, alebo sa vec posunie na súd. Colník pri podozrení, že lieky v zásielke by moli ohroziť zdravie, kontaktuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ten potom produkt preveruje.
Falšované lieky môžu zdravotne veľmi ťažko uškodiť, nemožno vylúčiť ani fatálne následky, upozorňujú farmafirmy. Spomínané lieky sú často sfalšované dobre, laik ich voľným okom od originálu nerozozná. "Podvodníci si veľmi dajú záležať na dizajne lieku i krabičky," povedala nedávno v Bratislave Anci Kvarnström, konzultantka pre Európsku federáciu inovatívneho farmaceutického priemyslu. Okrem liekov na potenciu sa do distribúcie dostávajú aj tie na srdcovo-cievne choroby. Tiež anabolické steroidy, hypnotiká a sedatíva, analgetiká, antidepresíva či lieky na cukrovku.
Európska únia vrátane Slovenska chce voči distribúcii takýchto liekov bojovať. Do asi troch rokov by sa v našich lekárňach mali objaviť aj krabičky liekov so špeciálnymi 2D kódmi. Tento systém overovania liekov upravuje takzvaný delegovaný akt, ktorý už vstúpil do platnosti v celej Európskej únii. Lieky na predpis, ktoré budú na trh pustené po februári 2019, budú musieť kódy mať, inak nebudú uvedené na trh.
"Farmaceutické spoločnosti vyjde zavedenie kódov na milióny eur," povedala Katarína Slezáková, výkonná riaditeľka Asociácie inivatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP). Nepredpokladá, že sa to premietne do ceny liekov. O implementácii spomínaného delegovaného aktu teraz kompetentní diskutujú v pracovnej skupine.
Obchod s farmaceutickými fejkami je rozšírený i na webe, a to i na Slovensku, upozornila polícia. Každoročne vypátra niekoľko webov. Národná kriminálna agentúra (NAKA) tento rok odhalila jedenásť takýchto stránok, a to aj v slovenskom jazyku. Trend ponuky a predaja falšovaných liekov sa podľa polície presúva z ulice na web. Sťažuje jej to prácu.
"Ide však o celosvetový trend, ktorý sa netýka len Slovenska," povedal hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. NAKA podľa neho situáciu "monitoruje, vyhodnocuje a prijíma účinné opatrenia". Predajcovi falšovaných liekov cez internet hrozí jeden až päť rokov odňatia slobody. "Každý prípad je však individuálny," vysvetlil Slivka.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR