Bratislava 28. februára (TASR) – Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal nemá problém s tým, aby majetkové priznania jeho alebo bratislavských mestských poslancov boli zverejňované. Túto otázku plánuje otvoriť aj na rokovaní s poslancami. Pre TASR to uviedol Michal Lukáč z komunikačného oddelenia bratislavského magistrátu. Reagoval tak na informácie, že majetkové priznania funkcionárov mesta končia v uzavretých obálkach v trezore a otvárané sú až na podnet verejnosti či poslancov.
Primátor tvrdí, že pri majetkovom priznaní postupuje podľa platných zákonov. Ako poslanec zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) každoročne podáva majetkové priznanie, ktoré by mal BSK zverejňovať na svojej webovej stránke. "Okrem toho má od volieb zverejnený profil na webovej stránke politikaopen. Podľa primátora sa odvtedy v jeho majetkových pomeroch nič nezmenilo," skonštatoval Lukáč.
Kontrola a zverejnenie majetkových priznaní je podľa Nesrovnala momentálne v plnej kompetencii mestskej komisie na ochranu verejného záujmu, ktorú vedie mestský poslanec Milan Vetrák. "Mesto komisii poskytuje iba technickú podporu, to je priestor a trezor," podotkol Lukáč.
Poslanec Vetrák pre TASR koncom minulého týždňa povedal, že majetkové priznania poslancov a primátora sa odovzdávajú v uzavretých obálkach, ktoré končia v trezore. Vetrák priznal, že komisia nevie, či sa pri odovzdaní v obálke majetkové priznanie v skutočnosti nachádza.
"My skontrolujeme, či naozaj boli zaslané všetky obálky, v ktorých sa nachádzajú majetkové priznania. Neotvárame ich a ani nekontrolujeme priznania," uviedol pre TASR Vetrák. Jedinou výnimkou je, ak príde zo strany verejnosti či poslancov podnet pre podozrenie, že konkrétny verejný funkcionár neuviedol v majetkovom priznaní niečo korektne alebo úplne. "Vtedy obálku otvárame. Takýto prípad sa ale toto volebné obdobie zatiaľ nestal," podotkol poslanec.
Tento stav podľa jeho slov akceptuje väčšina poslancov v komisii, hoci on s ním nesúhlasí a chce ho zmeniť. Na mestskom zastupiteľstve plánuje tento rok presadiť, aby sa obálky s majetkovými priznaniami otvárali. Taktiež chce, aby mala k týmto priznaniam prístup aj verejnosť. Ich zverejňovanie na webe však zákon príslušným mestským a obecným komisiám v súčasnosti neprikazuje.
Advokát a spolupracovník Transparency International Slovensko (TIS) Vladimír Pirošík takýto stav považuje za alibistický, formalistický a v rozpore s literou i duchom zákona o konflikte záujmov. "Podľa zákona má mestská komisia na ochranu verejného záujmu oznámenia kontrolovať, preverovať ich úplnosť, pravdivosť a prípadne aj požadovať ich doplnenie. A z toho logicky vyplýva, že obálky predtým musí aj otvoriť," skonštatoval pre TASR Pirošík. Činnosť komisie v takejto podobe nemá podľa neho absolútne žiadny význam. "Zalepené obálky predsa môžu verejní funkcionári podávať aj priamo magistrátu, nepotrebujú na to prostredníka v podobe komisie," podotkol.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR