Bratislava 28. februára (TASR) - Opozičné hnutie Sme rodina navrhuje zákonom zakázať výstavbu mešít na Slovensku, pretože tieto stavby považuje za bezpečnostné riziko. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol podpredseda Sme rodina Milan Krajniak. Návrh novely dvoch zákonov predložil na marcové zasadnutie Národnej rady SR s tým, že má ísť o prevenciu. Slovensko je jediná krajina EÚ bez mešity.
"Keď v roku 2001 zaútočili islamskí teroristi na dvojičky v New Yorku, zdalo sa, že sa nás to netýka. V roku 2004 prišiel atentát v Madride, v roku 2005 v Londýne, v roku 2015 v Paríži. Pred rokom v Bruseli a pred Vianocami 2016 v Berlíne. Blíži sa to teda k nám," varoval Krajniak s tým, že 21. januára 2017 rakúska polícia oznámila, že zabránila útoku vo viedenskom metre.
"Ako chceme hrozbe takýchto útokov čo najviac zabrániť? Musíme zabrániť vzniku náborových centier pre radikálny islam. A to sú práve mešity," zdôraznil poslanec. Podľa jeho slov viaceré krajiny Európy reagujú na útoky zatváraním mešít. Spomenul Francúzsko, Brusel aj Berlín. "Nie je teda lepšie pre bezpečnostnú situáciu radšej stavbu zakázať, ako ju potom búrať? Nie je lepšie mešity nepovoliť, ako ich potom zakazovať? Som presvedčený, že bezpečnostné riziko je tak veľké, že Slovensko by malo prikročiť k tomu kroku," odporučil.
Krajniak chce novelizovať stavebný zákon a zákon o cirkvách. Podľa návrhu stavebný úrad predtým, ako vydá povolenie na náboženskú stavbu, bude si musieť vypýtať záväzné stanovisko Ministerstva kultúry SR a obce, ktorej sa to týka. "Ministerstvo sa vyjadrí, či to žiada postaviť registrovaná cirkev, alebo nie. Ak registrovaná nie je, povolenie nevydá," vysvetlil. Islamské náboženstvo na Slovensku v súčasnosti registrované nie je.
V rámci zákona o slobode náboženskej viery chce Sme rodina sprísnenie v tom, že predtým, ako sa nejaká nová cirkev na Slovensku zaregistruje, bude potrebné stanovisko SIS, či nie je bezpečnostným rizikom. Ak tajná služba povie, že nie je, nová cirkev dostane registráciu na päť rokov. Po tomto období bude musieť získať ďalšie stanovisko SIS. Ak služba opäť povie, že nie je rizikom, dostane trvalú registráciu. V opačnom prípade bude zrušená.
Podľa Krajniaka nie je možné vopred určiť, či o danú mešitu majú záujem nebezpeční ľudia. "Problém je v tom, že nevieme pri udeľovaní stavebného povolenia rozlíšiť, či sa tam budú stretávať radikálni alebo umiernení moslimovia," dodal.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR