Analýza: Úvery aj vklady na Slovensku rastú najmä v sektore domácností

Foto: TASR/AP

Bratislava 4. mája (TASR) - V prvom štvrťroku tohto roka banky zaznamenali mierny rast vkladov súkromného sektora, a to aj napriek nepriaznivému vývoju v marci tohto roka. Domácnostiam rástli vklady takmer rovnakým tempom ako v poslednom štvrťroku 2016, teda 1,6-% tempom. Vo svojom aktuálnom komentári to uvádzajú analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

"Rast vkladov domácností je podporovaný rastom disponibilných príjmov. Naopak, firmám v prvom štvrťroku tohto roka vklady klesli o jedno percento. Pravdepodobne pôsobia na tento vývoj aj iné faktory ako makroekonomický vývoj," konštatujú analytici NBS s tým, že tržby sa vyvíjajú pozitívnejšie ako vklady, čím sa zvýšil nepomer.

V rámci odvetví klesli vklady v marci najmä v priemysle, v stavebníctve a v obchode. "Môže to naznačovať slabší rast ekonomickej aktivity v závere prvého štvrťroka," predpokladajú analytici NBS.

Medzimesačný rast o 0,8 % zaznamenali v marci úvery súkromnému sektoru. Medziročne rástli úvery 11,6-% tempom. "V prvom štvrťroku pokračoval pomerne dynamický rast úverov súkromnému sektoru, aj keď sa nepatrne spomalil o 0,2 percentuálneho bodu na 2,9 % medzikvartálne," doplnili analytici s tým, že rovnakým tempom sa zvýšil aj stav úverov nefinančným spoločnostiam. "Firmy začiatkom tohto roka čerpali najmä krátkodobé úvery. Dynamika dlhodobých úverov sa mierne spomalila, avšak naďalej by mal rast úverov pôsobiť pozitívne na rast investícií," očakávajú analytici národnej banky.

Rast úverov domácnostiam dosiahol medzimesačný rast na úrovni jedného percenta, za prvý kvartál zostala dynamika rastu približne na úrovni predchádzajúceho štvrťroka. "Dopyt domácností po úveroch na nehnuteľnosti zostal vysoký pred začiatkom platnosti nových makroprudenciálnych opatrení. Tie by aj podľa výsledkov dotazníka z apríla mali mierne tlmiť záujem o ďalšie zadlžovanie sa," predpokladajú analytici.

Mierne spomalenie rastu zaznamenali spotrebiteľské úvery. Podľa analytikov tak odzrkadľujú stagnáciu sentimentu o veľkých nákupoch ako terajších, tak aj očakávaných.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.