Bratislava 6. mája (TASR) – Vládna strana Smer-SD chce viac podporovať ľudí, ktorí sa rozhodnú presťahovať za prácou do iného regiónu. Dôvodom sú regionálne rozdiely, ale aj nedostatok pracovníkov. V súčasnosti sa ľudia môžu uchádzať o príspevok na podporu mobility, ktoré poskytujú úrady práce.
Podľa ústredia práce je súčasný príspevok na podporu mobility komplexnejší, ako bol príspevok na presťahovanie sa za prácou v minulosti. "Od 1. januára 2016 bolo poskytnutých 4777 príspevkov s priemernou mesačnou výškou 194,19 eura," vyčíslila riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa ústredia práce Jana Lukáčová.
Požiadať oň môže uchádzač o zamestnanie, ktorý bol vedený v evidencii úradu práce najmenej tri mesiace a vyradený bol preto, že si našiel prácu. Avšak musí pracovať na riadnu zmluvu, nie na dohodu. Miesto nového trvalého alebo prechodného pobytu musí byť vzdialené 70 kilometrov od toho pôvodného. "Najviac príspevkov poskytujú úrady práce na východnom Slovensku, a to v Michalovciach, Bardejove, Humennom a Spišskej Novej Vsi," priblížila Lukáčová.
Príspevok je poskytovaný najviac počas šiestich mesiacov. "Zamestnancovi, ktorý bol pred získaním zamestnania znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie, sa príspevok na podporu mobility za prácou poskytuje aj počas ďalších, najviac šiestich mesiacov," doplnila Lukáčová. Mesačná výška príspevku je 80 % zo sumy preukázaných mesačných výdavkov, ktoré súvisia s bývaním. Najvyššia suma je však 250 eur.
Detaily ďalšej podpory mobility zamestnancov Smer-SD zatiaľ neuviedol. Zmeny by sa mali uskutočniť v zákone o službách zamestnanosti. "Rezort práce sa v najbližších dňoch bude zaoberať aj konkrétnymi návrhmi zatraktívnenia nástrojov podpory mobility existujúceho pracovného potenciálu v SR, aj čo sa týka výšky existujúcich príspevkov," uviedol hovorca rezortu práce Michal Stuška.
Dôvodom na zmeny je zvýšiť ochotu ľudí cestovať za prácou. "Novú situáciu na trhu práce už istý čas charakterizuje nesúlad ponuky a dopytu práce v jednotlivých regiónoch, a to aj štrukturálne, teda v jednotlivých odvetviach a profesiách," priblížil Stuška.
Rezort práce je pritom presvedčený, že o ľudí by mali zabojovať aj samotní zamestnávatelia. "Mobilita pracovnej sily sa výraznejšie nemôže zvýšiť bez väčších istôt pre ľudí spojených s ponúkanými pracovnými miestami a bez zvýšenia atraktívnosti, čiže ponúkaných miezd a benefitov. Prehodnotenie preto musí prichádzať aj z ich strany," podotkol Stuška.
Pripomenul tiež, že rezort práce už v oblasti podpory mobility realizoval zmeny prostredníctvom dvoch noviel zákonov. "Citeľne zvýšili využívanie podpory mobility. Stále však nie v takej miere, ako si vyžaduje situácia a hlásené masívne potreby zamestnávateľov," dodal Stuška.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR