Dôvera francúzskych spotrebiteľov v ekonomiku v máji vzrástla

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Paríž 30. mája (TASR) - Dôvera francúzskych spotrebiteľov v ekonomiku v máji vzrástla viac, ako odborníci predpovedali a dosiahla najvyššiu úroveň za takmer 10 rokov. Francúzske domácnosti optimistickejšie hodnotia aj vývoj svojej osobnej finančnej situácie.

Podľa najnovšieho prieskumu štatistického úradu Insee sa index spotrebiteľskej dôvery v druhej najväčšej ekonomike eurozóny v máji zvýšil na 102 bodov zo 100 bodov v apríli a je najvyšší od augusta 2007. Analytici pritom odhadovali, že jeho hodnota stúpne v máji na 101 bodov.

Dôvodom lepšieho, ako očakávaného výsledku májového prieskumu je optimistickejší názor Francúzov na vývoj ekonomiky po víťazstve Emmanuela Macrona v prezidentských voľbách a porážke krajne pravicovej kandidátky Marine Le Penovej, ktorá chcela presadiť odchod Francúzska z eurozóny.

Francúzi sú teraz optimistickejší aj čo sa týka vyhliadok na vývoj osobnej finančnej situácie, zatiaľ čo ich obavy z nezamestnanosti zostali v máji na aprílovej úrovni.

Francúzska ekonomika rástla v 1. kvartáli tohto roka rýchlejšie

Francúzska ekonomika rástla v 1. kvartáli tohto roka rýchlejšie, ako naznačoval predbežný odhad. Ale oproti predchádzajúcemu štvrťroku sa jej rast spomalil a stále zaostáva za priemerom v eurozóne. Vyplýva to zo spresnených údajov, ktoré dnes zverejnil štatistický úrad Insee.

Podľa štatistík sa hrubý domáci produkt (HDP) Francúzska za tri mesiace do konca marca 2017 zvýšil o 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom, keď vzrástol o 0,5 %.

Spresnený výsledok je lepší ako prvý odhad, podľa ktorého mal výkon francúzskej ekonomiky v období január-marec 2017 stúpnuť medzikvartálne o 0,3 %, ale horší ako priemer v eurozóne, ktorý dosiahol v 1. štvrťroku 0,5 %.

Štatistiky tiež odhalili, že výdavky spotrebiteľov vo Francúzsku v prvých troch mesiacoch roka stúpli len o 0,1 %, zatiaľ čo vládne výdavky sa zvýšili o 0,3 %.

Tempo rastu investícií vo Francúzsku sa v sledovanom období zrýchlilo na 1,2 % z 0,5 % v 4. kvartáli.

Export však v 1. štvrťroku klesol o 0,8 % po 1-% zvýšení v predchádzajúcich troch mesiacoch a rast importu sa naopak zrýchlil na 1,4 % z 0,6 %. Zahraničný obchod sa tak podieľal -0,7 percentuálneho bodu na celkovom HDP. Naopak, zmeny v skladbových zásobách mali pozitívny vplyv na HDP, ktorý zvýšili o 0,7 percentuálneho bodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.