V bani OKD stále horí. Zahynulo tam 12 poľských baníkov a jeden český

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Karviná/Stonava/Praha 21. decembra (TASR) - Výbuch metánu v čiernouhoľnej Bani ČSM v obci Stonava v Moravskosliezskom kraji si vyžiadal životy 13 baníkov, podľa najnovších informácií 12 poľských a jedného českého. Desať baníkov je zranených, jeden z nich sa nachádza v kritickom stave. V piatok to uviedol hovorca ťažobnej spoločnosti OKD so sídlom v Karvinej Ivo Čelechovský, ktorého citoval portál Tn.cz českej televízie Nova.

Na miesto už prišli český premiér Andrej Babiš aj jeho poľský kolega Mateusz Morawiecki.

V bani došlo vo štvrtok tesne po 17.15 h SEČ k vzplanutiu a výbuchu metánu.

Čelechovský dodal, že na povrch sa podarilo vytiahnuť telo len jedného baníka a záchranné práce boli v piatok prerušené pre oheň a nulovú viditeľnosť. Podľa slov výkonného riaditeľa OKD Boleslava Kowalczyka havarijná komisia až na začiatku nového roka rozhodne, kedy sa budú môcť záchranári vrátiť na miesto a vytiahnuť zvyšné telá mŕtvych baníkov, uviedla Česká televízia.

Z desiatich zranených baníkov zostávajú v nemocnici traja, jeden je v kritickom stave.

Všetky práce pod zemou boli zastavené, pracovné čaty čo najrýchlejšie vychádzali z podzemia na povrch.

Podľa Čelechovského bolo príčinou nešťastia vzplanutie banského plynu, viac musí potvrdiť vyšetrovanie. Toto vznietenie a výbuch spôsobili devastáciu niektorých banských pracovísk, dodal.

Záchranná služba ošetrila vo štvrtok okolo 21.00 h SEČ troch zranených - jeden bol podľa servera Tn.cz otrasený po výbuchu, dvaja utrpeli popáleniny, jeden z nich vo väčšom rozsahu. Vrtuľník ich transportoval do nemocnice na popáleninové centrum.

Banské nešťastie sa stalo v severnej lokalite bane 880 metrov pod zemou. Na miesto dorazil tiež autobus s poľskými záchranármi, ktorí českým kolegom ponúkli pomoc pri pátraní po nezvestných.

K nešťastiu sa už skôr vyjadrili i poprední predstavitelia českej politiky. Premiér Babiš ho na Twitteri označil za "obrovskú tragédiu" a vyjadril najhlbšiu sústrasť pozostalým. "Som v spojení so záchranármi, robia maximum. Sme pripravení okamžite pomôcť, pomoc ponúkol aj poľský premiér. V tejto chvíli neostáva nič iné len veriť a modliť sa, aby nebolo obetí viac," napísal Babiš.

Sústrasť všetkým pozostalým a veľké uznanie záchranným zložkám vyjadrili na sociálnych sieťach aj ďalší politici, okrem iných minister vnútra Jan Hamáček a ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová, uviedol portál Tn.cz.

Členovia Poslaneckej snemovne si na piatkovom rokovaní uctili pamiatku mŕtvych baníkov minútou ticha. Poslanec hnutia ANO a dlhoročný zamestnanec OKD Josef Hájek na úvod rokovania, na ktoré prišiel v baníckej uniforme, pripomenul, že táto nehoda je najťažšia, k akej v Bani ČSM došlo počas 50 rokov fungovania. Podľa portálu Novinky.cz tiež oznámil, že vyhlási zbierku na deti a pozostalých, keďže celý rad baníckych rodín prišiel o svojho otca.

Baňa ČSM, pôvodne baňa Československého zväzu mládeže, funguje od decembra 1968. V roku 1990 bola vyčlenená z koncernu OKD a po privatizácii sa stala súčasťou firmy Českomoravské bane. V roku 2005 sa ako jediná aktívna baňa tejto firmy znovu stala súčasťou OKD.

Majiteľom spoločnosti OKD je prostredníctvom podniku Prisko štát. OKD tento rok vyťaží okolo päť miliónov ton uhlia. V súčasnosti sa ťaží v dvoch baniach.

Výberová chronológia banských nešťastí v Európe

18. septembra 2009 - Počet obetí výbuchu metánu v uhoľnej bani Wujek-Šlonsk v meste Ruda Šlonska v Poľsku dosiahol 19 osôb. Únik metánu spôsobil explóziu 1050 metrov pod povrchom zeme.

22. augusta 2009 - Osem baníkov zahynulo pri podzemnej explózii v uhoľnej bani v Makejevke v Doneckej oblasti na Ukrajine. V štôlni 110 metrov pod zemou vybuchol metán.

8. júna 2009 - Výbuch v uhoľnej bani Skočinskij v Doneckej oblasti na Ukrajine si vyžiadal deväť ľudských životov. Príčinou explózie bolo vznietenie uhoľného prachu.

4. februára 2010 – V uhoľnej bani Zaporožskaja v Luhanskej oblasti na Ukrajine došlo k výbuchu. Zahynuli štyria baníci.

23. februára 2010 - Sedemnásť ľudí zahynulo pri výbuchu metánu v uhoľnej bani na severozápade Turecka.

8. mája 2010 - v uhoľnej bani Raspadskaja v Kemerovskej oblasti na Sibíri došlo k dvom explóziám, pričom zahynulo 60 baníkov.

17. mája 2010 – Po explózii v Karadon na severe Turecka zahynulo 28 baníkov.

29. júla 2011 - Výbuch v uhoľnej bani v regióne Luhansk na východe Ukrajiny si vyžiadal životy 37 baníkov.

28. októbra 2013 - Šesť baníkov prišlo o život po úniku plynu v uhoľnej bani Santa Lucía neďaleko mestečka La Pola de Gordón na severe Španielska.

11. februára 2013 - Výbuch v uhoľnej bani Vorkutinskaja v Republike Komi na severe Ruska si vyžiadal 18 obetí na životoch. Výbuch spôsobilo nahromadenie metánu v šachte, kde sa v tom čase nachádzalo najmenej 25 baníkov.

12. júna 2014 - Deväť baníkov zahynulo po výbuchu plynu v ukrajinskej bani v meste Kirovsk v Doneckej oblasti. Podľa úradov baníci pracovali ilegálne.

13. mája 2014 - Po explózii a následnom požiari v bani Soma na západe Turecka zomrelo vyše 300 baníkov. Išlo o jedno z najhorších banských nešťastí v histórii krajiny. V čase nešťastia bolo v bani 787 osôb.

11. apríla 2014 - Sedem baníkov zahynulo pri výbuchu v uhoľnej bani neďaleko východoukrajinského mesta Doneck. K explózii došlo následkom úniku plynu.

4. marca 2015 – Po výbuchu v uhoľnej bani Zasiaďko na východe Ukrajiny zahynulo 33 baníkov.

6. mája 2018 - Päť osôb zahynulo v uhoľnej bani Zofiówka v meste Jastrzembie-Zdrój v poľsko-českom pohraničí. Príčinou nešťastia bani bolo zemetrasenie, ktoré zasiahlo spomínanú baňu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.