Praha 17. júla (TASR) - Česká zbrojovka sa chystá na jeden z najväčších tendrov svojej histórie.
V súťaži francúzskeho ministerstva obrany o zákazku na 160.000 kusov útočných pušiek sa stretne s päticou najväčších svetových hráčov. Zbrane majú byť postupne dodané v najbližších 10 rokoch.
Po nedávnom úspechu pri dodávkach nových pušiek CZ 805 BREN do Mexika by to bola ich ďalšia veľká zahraničná expanzia, konštatuje na svojej internetovej stránke denník E15.
Šance zbrojovky nie sú podľa jej riaditeľa Lubomíra Kovaříka malé: "Naša rastúca konkurencieschopnosť spočíva hlavne v tom, že sme uviedli na trh vojenské zbrane novej generácie, ktoré si získavajú stále väčšiu obľubu u ozbrojených zložiek po celom svete."
Konkurencia
Českej firme nahráva aj fakt, že časť konkurencie sa momentálne neteší najlepšej povesti, či už pre sťažnosti na kvalitu, alebo škandály okolo vývozu do teritórií, na ktoré bolo uvalené embargo (nemecká Heckler & Koch). A iných rivalov, napríklad belgickú FN Herstal, už Česi porazili pred piatimi rokmi vo výberovom konaní na prezbrojenie českej armády práve útočnými puškami.
Tentoraz však bude tlak národných loby oveľa silnejší. Francúzska objednávka je v porovnaní s českou niekoľkonásobne vyššia. Okrem Belgičanov a Nemcov sa budú o zákazku uchádzať talianska Beretta, americký Colt a švajčiarsky Sig Sauer.
Podľa šéfa Českej zbrojovky bude ponúknutá cena porovnateľná s tou, ktorú za pušky zaplatilo české ministerstvo obrany. Firma nechce príliš konkretizovať, v čom by mohla byť jej ponuka pre Francúzov lákavá. Napríklad českej armáde poskytla záruku, že ceny dodávok naplánované ešte na šesť rokov, zníži o 1 % v porovnaní s cenami z roku 2009, keď bol kontrakt uzavretý.
Rozhodnú aj benefity
Okrem pomeru medzi cenou a kvalitou môžu rozhodnúť aj benefity, ako sú výhodné servisné baličky alebo dodávky rôznych doplnkov. Navyše bude zrejme v hre aj zapojenie francúzskeho priemyslu do výroby. Možný úspech pušiek BREN a prípadne aj ďalších českých zbraní vo Francúzsku nevylučujú ani české diplomatické zdroje. Podľa nich Paríž pre tradičnú rivalitu medzi veľkými zbrojárskymi koncernami z Európy a USA nepreferuje americký Colt. Francúzi však nie sú naklonení ani niektorým západoeurópskym výrobcom. A dôvodom nie je len vysoká cena, za ktorú svoje produkty ponúka napríklad švajčiarsky Sig Sauer.
Dôvodom pochybností sú okrem iného reportáže nemeckej verejnoprávnej ZDF o nedostatkoch útočných pušiek Heckler & Koch G36 v Afganistane. Ide o štandardné zbrane Bundeswehru. Pri dlhodobom bojovom nasadení dochádza kvôli tepelnému namáhaniu k deformáciám plastového rámu pušky, ktorá potom strieľa nepresne. V niektorých prípadoch sa dokonca hlaveň z rámu uvoľňuje. Podľa televízie mali tieto problémy stáť životy troch výsadkárov.
Korupcia
Podľa iných nemeckých médií navyše Heckler & Koch napriek embargu spolkovej vlády vyviezol 8000 pušiek do mexických štátov, kde operujú drogové kartely. Obchod údajne sprevádzala korupcia, čo malo byť dôvodom zatknutia predstaviteľov firmy na východnom pobreží USA.
Denník pripomína, že okrem Francúzska vidí Česká zbrojovka príležitosti aj v strednej Európe. Tento týždeň otvorila so slovenským partnerom MSM Martin v štátnom podniku VOP Nováky produkciu súčiastok. V súčasnosti sa snaží uspieť na Slovensku, kde chce armáda vybaviť všetkých vojakov novými útočnými puškami, pištoľami aj samopalmi.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR