Zdražovanie stavebných prác avizuje takmer tretina stavebných firiem

Ilustračné foto Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Bratislava 29. marca (TASR) – Zdražovanie stavebných prác v tomto roku avizuje takmer tretina stavebných firiem na Slovensku. Hlavným dôvodom je snaha o vytvorenie alebo zvýšenie zisku. Pätina všetkých spoločností predpovedá rast svojich marží, ich zníženie či dokonca stratu očakáva iba necelá desatina. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva analytickej spoločnosti CEEC Research za prvý štvrťrok 2016.

Rast cien stavebných prác predpokladá 27 % firiem, a to v priemere o 9 %. Na druhej strane sedem z 10 (71 %) stavebných spoločností plánuje zachovať ceny na súčasnej úrovni a iba minimum uvažuje o zlacnení (2 %). Výraznejšiu odchýlku predstavujú veľké firmy, u ktorých je plánované navýšenie cien iba 3-% a firmy zaoberajúce sa inžinierskymi stavbami, kde zdraženie dosiahne až 13 %.

Za hlavný dôvod pre rast cien poskytovaných služieb označili firmy v prieskume snahu o vytvorenie či zvýšenie zisku. Ten bol podľa analytickej spoločnosti v krízových rokoch v mnohých prípadoch stlačený na minimum, niektoré firmy zaznamenali aj stratu. Na stupnici od nuly do 10 tomu riaditelia priradili číslo sedem. Ďalším významným faktorom je nárast cien subdodávateľských prác (6,4). Za najmenej podstatný je pri tomto rozhodovaní považovaný rast interných mzdových (4,7) a ďalších režijných nákladov (4,9). Pre veľké stavebné spoločnosti je hlavnou príčinou navýšenie cien subdodávateľských prác (8,2).

Šéfovia stavebných firiem v najnovšej analýze uviedli, že aktuálna výška marží veľkých spoločností dosahuje 5 %. Nižšie sú tiež marže firiem pôsobiacich v oblasti inžinierskych stavieb, ktoré sa pohybujú na úrovni 10 %. V prípade stredných a malých spoločností ide až o 17 %, v pozemnom staviteľstve o 16 %.

Rast aktuálnych marží predpovedá v tomto roku pätina (22 %) stavebných firiem. Rovnakú úroveň marží očakávajú viac ako dve tretiny (69 %) spoločností a iba necelá desatina opýtaných (9 %) predpokladá ich zníženie či dokonca stratu. Odpovede na túto otázku sa v závislosti od veľkosti firmy, alebo jej odborového zamerania líšili iba minimálne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.