Šperky a iné veci Mata Hari vydražili za desaťnásobok očakávanej sumy

Mata Hari Foto: TASR/AP

Amsterdam 2. apríla (TASR) - Šperky a iné veci z pozostalosti legendárnej holandskej tanečnice a špiónky Mata Hari vydražili v piatok v Amsterdame za približne 17.000 eur, čo je desaťnásobok odhadovanej hodnoty.

V roku 1876 sa narodila holandská exotická tanečnica, kurtizána, obvinená zo špionáže, aj keď pravdepodobne neprávom Mata Hari. Bola popravená zastrelením popravnou čatou vo Francúzsku, dôvodom bola špionáž pre Nemecko počas 1. svetovej vojny. Foto: TASR/AP

Hovorca aukčného domu De Zwaan pripustil, že dražené veci a ich hodnotu posudzovali bez zohľadnenia významu mena ich niekdajšej majiteľky. Pod dražobné kladivko sa popri šperkoch dostali aj iné predmety, ktoré istému notárovi zanechal umelec-priateľ Mata Hari, a to okrem iného hodinky, mramorový obraz či strieborný príbor, informovala tlačová agentúra DPA.

Rodáčka z Leeuwardenu, vlastným menom Margaretha Geertruida Zelleová sa už pred prvou svetovou vojnou preslávila ako "orientálna tanečnica", kurtizána a milenka mnohých celebrít. V roku 1915 sa zaviazala k spolupráci s nemeckou tajnou službou. Neskôr však spolupracovala aj s francúzskou stranou. Skutočný význam jej pôsobenia ako špiónky je až do súčasnosti posudzovaný kontroverzne.

Mata Hari odsúdili za špionáž a vlastizradu na trest smrti a v októbri 1917 ju pri zámku Vincennes zastrelili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR