Zomrela česká herečka Věra Kubánková

Na archívnej snímke Věra Kubánková. Foto: youtube.com

Praha 14. apríla (TASR) - Vo veku 91 rokov zomrela v stredu česká herečka Věra Kubánková. Informoval o tom dnes spravodajský server iDNES.cz.

Kubánková sa narodila 22. júla 1924. Svoju hereckú kariéru začala v Horáckom divadle v Jihlave, potom krátko pôsobila v divadle v Zlíne a od roku 1952 v pražskom Realistickom divadle. Na prelome 60. a 70. rokov bola oporou Divadla za branou režiséra Otomara Krejču. Posledné roky bola jej kariéra spätá s Divadlom Na Jezerce, ktoré smutnú správu oznámilo.

"V Divadle Na Jezerce pôsobila nepretržite od roku 2005 a hrala v inscenáciách Lásky paní Katty, Petrolejové lampy, Ženitba, a naposledy v hre Komedianti. Na javisku Divadla na Jezerce oslávila pred dvoma rokmi 90. narodeniny a divadlo usporiadalo k jej životnému jubileu veľkú retrospektívnu výstavu. Česť jej pamiatke, nikdy na ňu nezabudneme,"
povedal riaditeľ tejto pražskej scény Jan Hrušínský.

Pred filmovou a televíznou kamerou stvárnila Kubánková zhruba 40 rolí, ktoré však nikdy nedosiahli taký význam ako jej pôsobenie na divadelnom javisku; napospol išlo o vedľajšie a epizódne úlohy.

Kubánková sa realizovala aj v rozhlase, kde sa podieľala na dramatizácii domácich i svetových literárnych diel; recitovala tiež poéziu. Neoddeliteľnou súčasťou práce Věry Kubánkovej bolo i jej dlhoročné pôsobenie v dabingu.

Štyri roky pedagogicky pôsobila na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU). Satisfakciou za dlhoročný prínos do českej kultúry bola pre ňu Cena Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo v dabingu (1999) a Cena Thálie za celoživotné majstrovstvo v divadelníctve (2006), sumarizuje webový portál Československá filmová databáza (CSFD.cz).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR