ZOH: Americké bežkyne na lyžiach získali zlato v tímšprinte

Jessica Digginsová. Foto: TASR/AP

Pjongčang 21. februára (TASR) - Bežkyne na lyžiach Kikkan Randallová a Jessica Digginsová z USA získali zlaté medaily v tímovom šprinte voľnou technikou na ZOH v Pjongčangu. V rezorte Alpensia zdolali v dramatickom finále Švédky Charlotte Kallovú a Stinu Nilssonovú o 19 stotín sekundy, obhajkyne z Nórska Marit Björgenová a Maiken Caspersen Fallová brali bronz (+2,97). Slovenské reprezentantky Alena Procházková a Barbora Klementová nepostúpili do finále a obsadili celkovo 18. miesto.

V tímšprinte na 7,5 km čakalo na bežkyne spolu šesť úsekov, každý s dĺžkou 1,25 km. Vo finále si trúfali titul obhájiť Nórky, no Björgenová napokon svoje ôsme zlato zo ZOH nezískala a nezosadila krajanov Oleho Einara Björndalena a Björna Dählieho z najvyšších priečok najúspešnejších zimných olympionikov. V záverečnom zjazde do cieľovej rovinky totiž Fallová v súboji troch tímov stratila kontakt s Američankami i Švédkami, ktoré si to vo finiši rozdali o zlato. Digginsová napokon tesne prešprintovala Nilssonovú a pre USA vybojovala historické zlato z behu na lyžiach na ZOH. Bronz ale pre Björgenovú znamená už 14. olympijskú medailu (7-4-3), čo je najviac zo zimných olympiád.

Procházková s Klementovou sa do finále nedostali, v prvom semifinále obsadili až 9. miesto so stratou 1:18,86 min na Nórky. Semifinále rozbehla Procházková svižne, na prvej odovzdávke figurovala na siedmej pozícii so stratou necelých šesť sekúnd na Nórky. Klementová na druhom úseku sa ešte držala v kontakte s najlepšími (+8,1 s) a v polovici trate boli Slovenky na siedmej pozícii s mankom 14,3 s. Klementová ale na štvrtom úseku už začala výraznejšie strácať a odovzdávala ôsma (+37,1). Slovenská dvojica sa napokon v závere prepadla až na deviatu priečku, keď zdolala iba tímy Kazachstanu a domácej Kórejskej republiky.

"Nasadené sme boli ako posledné, snažili sme sa držať tempo s čelom. Prvé kolo sa nám to darilo, potom sme už strácali, aj keď tam ešte bol kontakt. Posledné kolo už bolo dosť náročné, aj so silami do záverečného stúpania. Chceli sme skončiť do ôsmeho miesta, aby sme mohli teoreticky postúpiť s časom. Boli sme deviate, ale obe sme sa snažili," povedala v cieli Procházková. Jej kolegyňa Klementová hodnotila: "Keď som videla štartovú listinu a boli sme na deviatom mieste, bola som z toho dosť nesvoja. Povedala som si, že ak zdoláme dve, tri, už to bude pre nás úspech. Osobne som celkom spokojná, ale nie som nadšená z pocitov na trati. V prvom kole sme ešte držali krok s najlepšími, ale ukázalo sa, že ostatné do toho nedali všetko a šetrili si sily do posledného, čo sa mne už nedalo. Prvé som išla naplno a potom mi už začali odchádzať."