Bratislava 4. augusta (TASR) - Slovenské centrum dizajnu (SCD) vo svojej bratislavskej galérii Satelit sprístupnilo výstavu Divadelný plagát. Je to výber ocenených a ďalších najlepších diel z vlaňajšieho 15. bienále divadelného plagátu v poľskom Rzeszówe.
"Plagát je kráľovské médium grafického dizajnu a tento divadelný plagát má 30-ročnú tradíciu," na stredajšej (3.8.) vernisáži výstavy to uviedla riaditeľka SCD Mária Rišková.
Kurátor výstavy a dlhoročný spoluorganizátor podujatia Krzysztof Motyka z Poľska pripomenul, že jeho prvé dva ročníky boli čisto poľskou súťažnou prehliadkou. Od tretieho je to medzinárodné podujatie, o ktoré je veľký záujem vo svete.
"Dobrý divadelný plagát nás inšpiruje nielen k návšteve predstavenia, ale stimuluje aj našu zvedavosť, záujem o autora a jeho prezentáciu, riaditeľa, hercov, divadelnú produkciu alebo tematické zameranie. Bienále Rzeszów je medzinárodná konfrontácia plagátu a to nielen v súvislosti s tvorivými prístupmi a výrazmi v dizajne vizuálnej komunikácie, ale aj v súvislosti s kultúrnou a generačnou príslušnosťou. V tom vidím jeho zásadný prínos pre spoločnosť a súčasné hodnoty," hodnotí tradičnú súťaž Krzysztof Motyka.
Podľa predsedu medzinárodnej poroty Karla Mišeka z Českej republiky táto výstava je ojedinelá na svete. Divadlo Wandy Siemaszkowej v Rzeszówe a Krzysztof Motyka každý druhý rok robia celosvetové bienále divadelného plagátu. "To je veľmi zaujímavé, pretože ten prehľad z Európy a iných štátov predstavuje prácu, filozofiu a výtvarnú úroveň, tá výstava má vysokú úroveň. Do súťaže prišlo okolo 1500 prác z celého sveta. Potom sa robil základný výber 150 a z nich sa vyberalo to najlepšie, čo je prezentované," zdôvodnil pre TASR Mišek. Zároveň dodal, že plagát je pridaná kultúrna hodnota, súčasť ulice, autorská esencia divadelnej hry.
Na čestnom mieste výstavy sú víťazné plagáty. Prvú Cenu Grand Prix získal Poliak Marcin Markowski, druhú jeho krajan Daniel Rudzki a tretiu Jenko Radovan zo Slovinska. Cenu poroty dostal Japonec Youkichi Takadda i dvaja Poliaci Jacek Doszyn a Wojciech Korek-Korkuč. Vo výbere takmer 60 rôzne veľkých plagátov sú návrhy ku konkrétnym veselohrám, drámam, muzikálom a iným inscenáciám aj od výtvarníkov z Iránu, Francúzska, Švajčiarska, Číny, Južnej Kórey, Chorvátska, Nemecka, Ruska, Kanady, Japonska, Bieloruska a Mexika.
Okrem premiéry v rzeszówskom divadle, výstavu už tento rok videli vo Vilniuse, Ústi nad Labem a v Bratislave potrvá do 28. augusta. Dopĺňa ju katalóg so všetkými prezentovanými plagátmi.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR