Ekonómovia očakávajú najvyšší rast svetovej ekonomiky za 8 rokov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn 24. januára (TASR) - Svetová ekonomika by mala tento rok dosiahnuť najvýraznejší rast za posledných osem rokov. Ukázal to najnovší prieskum medzi ekonómami. Napriek tomu ich prognóza rastu nie je taká optimistická ako v prípade Medzinárodného menového fondu (MMF).

"Prvýkrát za dlhšie obdobie sa tempo rastu svetovej ekonomiky zrýchľuje smerom od svojho priemeru, zatiaľ čo doteraz sa globálna ekonomika zvykla zotavovať smerom k nemu," povedal hlavný ekonóm v Credit Suisse James Sweeney v rámci najnovšieho prieskumu agentúry Reuters. Tá ho uskutočnila v priebehu januára na vzorke 500 ekonómov.

Ekonómovia očakávajú, že svetová ekonomika vzrastie tento rok o 3,7 %. Ak sa ich predpoveď vyplní, bude to znamenať najrýchlejšie tempo rastu od roku 2010, keď vzrástla o 4,3 %. Nový odhad znamená zlepšenie prognózy z októbra, keď ekonómovia očakávali rast na úrovni 3,6 %. Ani zlepšenie odhadu však nedosahuje prognózu MMF. Fond očakáva, že svetová ekonomika tento rok vzrastie o 3,9 %.

Čo sa týka americkej ekonomiky, ekonómovia predpokladajú, že v roku 2018 by mala zaznamenať najrýchlejší rast za posledné tri roky. Prispieť by k tomu mala najväčšia daňová reforma od 80. rokov minulého storočia.

Na druhej strane, znepokojenie aj naďalej vyvolávajú protekcionistické politiky vo svete, aj keď tieto obavy sa v poslednom období zmiernili. V predchádzajúcich prognózach ekonómovia varovali pred "obrovskou neistotou" pre svetovú ekonomiku v dôsledku protekcionizmu, najmä v súvislosti s programom Donalda Trumpa "Amerika na prvom mieste". V najnovšej prognóze sa však už do takej miery ako v predchádzajúcom období neznepokojujú.

Ako prieskum ukázal, až 80 % z vybranej skupiny takmer 140 ekonómov uviedlo, že neočakávajú tento rok výraznejšie obchodné bariéry. "Žiadna z krajín by z obchodných bariér neprofitovala, takže s takýmto vývojom nepočítame," uviedol Scott Anderson, hlavný ekonóm Bank od the West.

Približne pätina oslovených ekonómov však zavádzanie obchodných bariér nevylučuje. Medzi určité problematické záležitosti zaradili napríklad prehodnocovanie Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA), diskusie o brexite a rastúce riziko obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.