Podľa SNS klesá podiel slovenskej hydiny v obchodných reťazcoch

Zvieratá chované v ich prirodzenom prostredí, pestovanie pôvodných plodín, výroba domácich kvalitných potravín a k tomu všetkému atmosféra nefalšovaného vidieka s množstvom domácich hospodárskych zvierat. To je Gazdovský dvor v Branove v novozámockom okrese. Je súčasťou poľnohospodárskeho družstva v Dvoroch nad Žitavou. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 24. júla (TASR) - Podiel slovenskej hydiny v obchodných reťazcoch klesá. Tvrdí to člen odborného kabinetu SNS, exminister pôdohospodárstva Vladimír Chovan, podľa ktorého takýto vývoj nemožno považovať za pozitívny.

"Podľa mnohých prieskumov je na pultoch obchodov čoraz menej slovenských potravín. Jeden z nedávnych ukázal, že napríklad v reťazcoch klesá podiel slovenskej hydiny. Tvorí len niečo viac ako polovicu," uviedol.

Pokles zastúpenia hydiny a vajec v obchodoch je podľa neho spôsobený takmer 10-% poklesom objemu výroby hydiny na Slovensku. "Pre ilustráciu, produkcia v SR v roku 2011 bola 56.600 ton hydinového mäsa, 54.500 ton v roku 2012 a v roku 2013 len 51.500 ton. Celková ročná spotreba hydinového mäsa v SR je 108.300 ton," poznamenal Chovan.

Koncepcia rozvoja pôdohospodárstva SR na roky 2013-2020, schválená vo vláde 3. júla 2013, podľa neho hovorí o potrebe zvýšenia výkonnosti, teda produkcie čistého hydinového mäsa o 26.600 ton. "Ako základ sa však berie rok 2011, takže dnes pri sústavnom poklese produkcie je k tomuto číslu už potrebné pripočítať 5100 ton hydinového mäsa, čo bol pokles za roky 2012-13, teda dnes ide o zvýšenie produkcie o 31.700 ton hydinového mäsa," upozorňuje Chovan.

Tým by sa podľa neho naplnil vládny cieľ zabezpečiť 80-% sebestačnosť. Slovenský premiér podľa Chovana v Dvoroch nad Žitavou deklaroval, že 80-% sebestačnosť bude dosiahnutá do r. 2020. "Tomu v poľnohospodárstve neverí nikto, a možno ani on sám. Tento stav je na Slovensku spôsobený tým, že producenti hydiny nikdy žiadnu finančnú pomoc nedostávali, v iných štátoch si však našli cestu ako ich občas podporiť," tvrdí Chovan.

Ozdravovanie chovov

Akčný plán rozvoja pôdohospodárstva SR na roky 2014-2020, schválený vládou v januári tohto roka, podľa neho už hovorí o vyplácaní podpory pre hydinárov, 60 eur zo štátnych zdrojov na veľkú dobytčiu jednotku (VDJ). "Tu však vyvstáva veľký problém, lebo administratíva ministra pôdohospodárstva nie je schopná nájsť oficiálnu cestu ako tieto peniaze farmárom vyplatiť, aby to nebolo v rozpore so smernicami EÚ, ktoré priamu podporu chovateľom nepovoľujú," zdôraznil Chovan.

"Preto by bolo potrebné realizovať napríklad ozdravovanie chovov, dať to notifikovať do Bruselu a vyplatiť," vysvetľuje. "Minister pôdohospodárstva chce cez Výskumný ústav živočíšnej výroby v Nitre zmluvami s výrobcami im túto sumu vyplatiť za 'poskytovanie údajov'. Má to háčik v tom, že farmári takto prídu o 20 % DPH, ktorá bude súčasťou sadzby. To je 10 eur, o ktoré farmári prídu. A existuje aj pomerne veľké riziko, že Brusel na tento naivný spôsob vyplácania podpory príde a Slovensko sa bude musieť zodpovedať," zdôraznil.

"Od rokov 2015-2020 by to malo byť 75 eur na VDJ zo zdrojov EÚ. Hydina tu už bude v EÚ zaradená medzi tzv. citlivé komodity a je na rozhodnutí členského štátu, akú sumu komodite priradí. Tu už by to malo ísť bez problémov na účty chovateľom. Či to však bude stačiť na zastavenie prepadu výroby, je otázne," uzavrel Chovan.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.