Každého jedného hriešnika chcel zachrániť
Zhováral sa Matej MINDÁR ‒ Foto: TASR – Martin PALKOVIČ
Na Veľkonočný pondelok 21. apríla 2025 nás navždy opustil pápež František. Oslovili sme prvého a jediného celoslovenského metropolitu a emeritného trnavského arcibiskupa Mons. Jána SOKOLA, aby zhodnotil jeho dvanásťročný pontifikát.
Ako ste prijali správu o smrti pápeža Františka?
Keď som počas Veľkonočnej nedele v televízii sledoval pápežské slávnostné požehnanie Urbi et Orbi, bolo vidieť, že hlas Svätého Otca už bol veľmi slabý. V duchu som si pomyslel, že si ho náš Pán čoskoro k sebe povolá do večnosti. Nemyslel som si však, že sa to stane hneď na druhý deň na Veľkonočný pondelok. Keď som si vypočul správu o jeho smrti, moje predtuchy sa naplnili. Ja osobne som sa už nejaký čas modlil za to, aby si ho Pán Boh k sebe povolal v ten správny čas.
A tak sa aj stalo. Z tohto pozemského sveta odišiel symbolicky práve počas veľkonočných sviatkov, v čase osláv Kristovho zmŕtvychvstania a vykúpenia. Keďže som iba o pár rokov starší ako zosnulý pápež, každý deň som pripravený na to, že si ma náš Pán môže čoskoro k sebe tiež povolať. V živote nás všetkých je dôležité to, aby sme boli pripravení na odchod z tohto sveta a boli s Pánom Bohom zmierení. Taký je pravý zmysel života nás všetkých.
S pápežom Františkom ste sa osobne stretli počas jeho návštevy Slovenska v septembri 2021 v Katedrále svätého Martina v Bratislave. Aký to bol pocit rozprávať sa so zástupcom Ježiša Krista na slovenskej pôde?
Ako arcibiskup a metropolita som sa v minulosti niekoľkokrát stretol s jeho predchodcami Jánom Pavlom II. a Benediktom XVI. Bol som tiež v nepretržitom kontakte s nunciami pôsobiacimi na Slovensku počas ich pontifikátov. Ak by som mal povedať, čo som osobne prežíval počas stretnutia s pápežom Františkom na slovenskej pôde, vnímal som to ako určitý dar a potešenie, že som sa s ním mohol rozprávať. Vďaka Pánu Bohu za to.
Mnohí biskupi, kňazi a laici vnímali kroky a vyhlásenia nedávno zosnulého pápeža Františka za nie celkom šťastné, keďže podľa nich v konečnom dôsledku išli proti učeniu Katolíckej cirkvi a jej tradíciám. Boli ste rovnakého názoru?
Rozhodne nie. Tieto názory, o ktorých hovoríte, sú celkom pomýlené. Hovoria ich ľudia, ktorí trochu nerozmýšľajú. Vždy hovorím, Svätý Otec je osvietený Duchom Svätým, a keď niečo povie, tak to má určite dôkladne premyslené a vie o čom hovorí. Ja som ho vždy počúval a prijímal, pretože bol jednoducho zvolený Duchom Svätým.
Preto to musíme prijať ako realitu. Rovnako musíme prijať aj to, čo on hovorí a k čomu nás vedie. Preto som stále hovoril, že pápeža Františka treba počúvať a poslúchať. A keď mali napríklad niektorí kňazi voči jeho osobe rôzne otázniky, prízvukoval som im, aby sa nedali pomýliť a prijímali všetko to, čo hovoril.
A vám sa osobne nikdy nezdalo, že by sa pápež František nejakým spôsobom odkláňal od katolíckeho učenia?
Nie. Aj keď niekedy vyslovil určitý „kontroverzný“ názor, vždy chcel iba zachrániť každého hriešnika. Namiesto odsúdenia sa za neho modlil, aby sa spamätal a dal sa na správnu cestu. Bohužiaľ, mnohí „rebeli“ boli voči nemu v tomto kritickí a mysleli si, že všetko, čo povedal, bolo hneď zlé. Nebola to však pravda.
Kritika voči Svätému Otcovi vychádzala aj od ľudí, ktorí uznávajú iba predkoncilovú latinskú liturgiu…
Okrem nich to boli aj ľudia, ktorí nemajú v sebe cirkevného ducha. Kritika voči Svätému Otcovi Františkovi prichádzala z mnohých názorových prúdov. Opakujem, akéhokoľvek pápeža zvoleného Duchom Svätým treba prijať a počúvať a zároveň sa za neho modliť.
Stretávali ste sa neformálne s pápežom Františkom počas jeho pontifikátu?
Áno, vždy, keď som bol ako hosť ubytovaný vo Vatikáne v Dome svätej Marty, v ktorom býval aj Svätý Otec. Stretávali sme sa v jedálni buď pri raňajkách, obede, alebo večeri. Počas našich rozhovorov som sa mohol ubezpečiť, že vždy mal správne názory v súlade s katolíckym učením. Ako som už spomínal, jeho cieľom bolo zachrániť každého jedného hriešnika.
Pápež František zastával mierové riešenia konfliktov najmä na Ukrajine a v Pásme Gazy. Ako ste vnímali toto jeho úsilie?
Vnímal som to tak, že mu záležalo na tom, aby už nastal končene pokoj a prestali trpieť nevinní ľudia.
S nedávno zosnulým pápežom sa stretávali aj mnohí svetoví politici a štátnici, ktorí nie vždy mali v sebe hlboko zakorenenú katolícku vieru. Ako možno porozumieť obsahu týchto stretnutí?
Po prvé: bol najvyšším štátnym predstaviteľom Vatikánu. Po druhé: chcel svojím postojom a posolstvom milosrdenstva podľa vzoru Ježiša Krista obracať všetkých hriešnikov vrátane politikov a štátnikov. Bol teda otvorený k všetkým. To bola jeho veľkosť, že nerobil rozdiely, ale každého s láskou prijal. Niekoho povzbudil, niekoho napomenul, inému zase ukázal pravé hodnoty a cestu k Pánu Bohu.
Slovenské médiá neustále spomínajú, že pápež František mal veľmi blízko k odvolanému trnavskému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi. Ako vnímate vy osobne tento ich vzťah?
Svätý Otec mal zvláštny vzťah ku každému, kto poblúdil, vrátane arcibiskupa Róberta Bezáka. Ako duchovný pastier mu neustále ukazoval správnu cestu, čo nie vždy brat Róbert pochopil. Po vzore Ježiša Krista ho pápež František nielenže prijal, ale snažil sa ho zároveň podnietiť k obráteniu a k zmene zmýšľania.
Aké vlastnosti by mal mať podľa vás nástupca pápeža Františka?
Aby mal v sebe ducha svätej cirkvi a podobne ako Svätý Otec František žiadneho hriešnika neodradzoval, ale priťahoval. Jeho úlohou tiež bude udržať pravú Kristovu vieru v dnešnom globalizovanom svete a s pomocou Ducha Svätého zachovať jednotu Katolíckej cirkvi. Nový pápež bude tiež musieť vo svete plnom moderných technológií nájsť spôsob, ako najmä mladým ľudom hlásať evanjelium a dokazovať Božiu prítomnosť, ktorú dnes už nespochybňuje ani samotná veda.
Autor je asistent poslanca NR SR