Matičná erbová reprezentatívna pamätnica
Zhovárala sa: Ingrid MAJERIKOVÁ ‒ Foto: archív P. M.
Matičný historik a archivár Pavol MADURA je absolvent Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove v odbore archívnictvo a pomocné vedy historické. V matičnom hnutí pôsobí od roka 2002. Bol predseda Odboru Mladej Matice a podpredseda MO MS vo Vranove nad Topľou, podpredseda Mladej Matice. Je člen Výboru a Predsedníctva Matice slovenskej. V roku 2015 sa stal riaditeľom Archívu Matice slovenskej v Martine a v roku 2021 vedeckým tajomníkom Matice slovenskej. Predmetom jeho heuristického a vedeckého výskumu sú dejiny Matice slovenskej. Je člen redakčných rád Historického zborníka, zborníka Slováci v zahraničí, štvrťročníka Slovensko – Národné spektrum, Slovanského obzoru, Hlasu Matice aj Slovenských národných novín, autor dvoch vedeckých monografií a zostavovateľ troch putovných výstav. Jeho najnovším počinom je publikácia Pamäť národa, na ktorej sa podieľal ako editor i autor.
V týchto dňoch prináša Vydavateľstvo Matice slovenskej na pulty kníhkupectiev prelomovú publikáciu Pamäť národa s podtitulom Matica slovenská v dejinách a obrazoch 1863 – 2023, ktorá by nemala chýbať v knižnici žiadneho matičiara či priaznivca našej najstaršej kultúrnej ustanovizne. Čím sa líši od predchádzajúcich monografií podobného charakteru – ako je napríklad Zlatá kniha Matice slovenskej či Matica slovenská – Vrastanie do času?
Matica slovenská periodicky počas svojej stošesťdesiatročnej púte vydáva pre verejnosť pamätnice vo forme reprezentatívnych publikácií. V poslednom období takýto erbový reprezentatívny tlačový výstup inštitúcie citeľne chýbal. Posledná z radu pamätníc – Zlatá kniha Matice slovenskej (ed. Michal Eliáš a Štefan Haviar) – vyšla v roku 2008 a dnes, po sedemnástich rokoch, je už nedostupná.
Každá pamätnica je iná a reflektovala na svoju dobu. Pamäť národa patrí medzi najobsiahlejšie matičné pamätnice s rozsahom 384 strán formátu A4 a nachádza sa v nej vyše šesťsto fotografií. Prezentuje bohatú históriu Matice slovenskej, no ešte raz taký priestor je určený na priblíženie súčasnej činnosti. Vývoj technológií pokročil, takže môžem konštatovať, že predstavuje skutočne modernú obrazovo-textovú publikáciu s vysokým štandardom papiera aj tlače.
Aj keď kniha vyšla pri príležitosti stošesťdesiateho výročia založenia Matice slovenskej, kapitola Putovanie matičnými dejinami zaberá len 127 strán z celkového obsahu monografie. Aká je teda jej obsahová koncepcia a štruktúra?
Prvoradým cieľom mojej koncepcie bolo odprezentovať súčasné všestranné pôsobenie Matice slovenskej a jej vedeckých, odborných, vydavateľských a ďalších aktivít. A to nielen jej ústredia, ale aj matičiarov v regiónoch cez sieť matičných oblastných stredísk a miestnych odborov Matice slovenskej. Matica slovenská a jej členovia síce organizujú stovky kultúrno-spoločenských a odborno-vedeckých podujatí, ale vo verejnom priestore nedostávajú priestor.
Monografia, samozrejme, sa začína pestrým putovaním dejinami Matice slovenskej. Tento historický exkurz tvorí približne tretinu obsahu. Jej nóvum je v tom, že podrobne opisuje historický vývoj Matice slovenskej po roku 1989, no najmä premeny Matice a jej omladzovanie po nástupe predsedu Mariána Tkáča a o to viac historicky najmladšieho predsedu Matice slovenskej Mariána Gešpera. Práve vďaka nim sa začala v Matici slovenskej generačná výmena, pritiahla sa nová mladá generácia a s tým súvisiaci pozitívny prelom aj vo všestranných aktivitách. Putovanie dejinami sa končí rokom 2023, keď sme si pripomenuli stošesťdesiate výročie jej založenia.
Čo čitatelia nájdu v ďalšej, obsažnejšej časti monografie?
Ďalšie časti pamätnice prezentujú široké pôsobenie profesionálnych aj dobrovoľných matičiarov. Je tu predstavená veda a výskum na matičných pracoviskách, vydavateľské a informačno-prezentačné aktivity vrátane všetkých periodík. Veľký priestor je venovaný členskému pilieru, práci matičiarov v regiónoch, ako aj vedeckým a záujmovým odborom Matice slovenskej. Priestor dostali tiež matičná tlačiareň Neografia a Šatnica so svojimi unikátmi. Celé dielo dopĺňajú prílohy, kde si môžete nájsť výberovú bibliografiu k dejinám Matice, prehľad vyhlásených matičných rokov, zoznamy vydavateľskej produkcie, odhalených búst a pamätníkov, historických dokumentov či vyhlásení Matice slovenskej k spoločensko-verejným udalostiam za posledné obdobie. V závere nechýba ani menný register.
Okrem bohatého obrazového materiálu publikácia obsahuje aj zaujímavé prílohy, napríklad prehľad vyhlásení, výziev a stanovísk Matice slovenskej (2017 – 2023). Keďže mnohé z nich zohrávali svojho času dôležitú úlohu v celospoločenskom meradle, prezraďte, kde ich môžu prípadní záujemcovia nájsť v kompletnom znení?
Konkrétne túto agendu má na starosti Informačné ústredie Matice slovenskej. V rámci správy registratúry prechádza táto agenda po určitom čase cez vyraďovacie konanie a protokolárne sa odovzdáva do úschovy Archívu Matice slovenskej. Špecializovaný verejný archív je ústredným odborným pracoviskom Matice slovenskej na zachovanie jej kultúrneho dedičstva a histórie. Tieto vzácne dokumenty preberá a získava zo všetkých organizačných jednotiek Matice slovenskej a od osobností národného a verejného života doma a v zahraničí.
Na príprave publikácie sa neštandardne podieľalo vyše pol stovky autorov a spolupracovníkov z celého Slovenska. Vskutku široký autorský kolektív. Čím to bolo spôsobené, že počet autorov sa takto utešene rozrástol?
Pre mňa ako zostavovateľa by bolo časovo náročné podrobne preniknúť do podstaty a práce každého matičného pracoviska. Už pri koncipovaní obsahovej časti som si bol vedomý toho, že budem oslovovať vedúcich pracovníkov jednotlivých pracovísk alebo odborov. Veď kto iný by vedel svoju činnosť opísať najlepšie, čo platí aj pre výber obrazového materiálu. Patrí sa mi na tomto mieste poďakovať celému autorskému kolektívu za súčinnosť.