Skip to content

Dnešný dátum:

pondelok, 5 mája, 2025
0
Close Cart
Your cart is empty. Go to Shop
Menu
0
Close Cart
Your cart is empty. Go to Shop

Mladí slovenskí martýri obetovali životy za vlasť a desaťročia zostali anonymní

4 apríla, 2025
Menej ako minúta čítania minút čítania

Malá vojna: Hrdinstvo, na ktoré nesmieme zabudnúť

Text a foto: Karin OBŠATNÍKOVÁ

V marci tohto roku uplynulo už osemdesiatšesť rokov od vyvrcholenia konfliktu, ktorý vstúpil do dejín pod názvom Malá vojna. Táto vojna bola malá len názvom, v skutočnosti však išlo o konflikt, ktorý mohol zmeniť mapu strednej Európy. Vďaka slovenským hrdinom sa tak koncom marca 1939 nestalo.

Miestom tohtoročnej spomienky bola obec Pavlovce nad Uhom, kde sa nachádza pamätník Štefana Butku, rodáka z obce a hrdinu Malej vojny. Podujatie sa uskutočnilo 18. marca 2025 v Komunitnom centre v Pavlovciach nad Uhom. Na podujatí boli prítomní predseda MS Marián Gešper, zástupca starostu obce Anton Kocela, predsedníčka Krajskej rady MS a riaditeľka Domu MS v Michalovciach Karin Obšatníková, riaditeľ Členského ústredia MS Martin Hajník a ďalší zástupcovia miestnych odborov MS z obcí Záhor, Poruba pod Vihorlatom, Michaloviec a Vranova nad Topľou. Na podujatí privítali neter Štefana Butku. Pozvanie prijali aj starostovia a matičiari z okolitých obcí a široká verejnosť.

Predseda MS Marián Gešper sa téme Malej vojny venuje už takmer dve desaťročia. Inicioval odhalenie pamätníka hrdinovi Malej vojny Štefanovi Butkovi nielen v Pavlovciach nad Uhom (2018), ale aj Mikulášovi Klanicovi v Sliepkovciach (2017), nadporučíkovi Cyrilovi Daxnerovi vo Vranove nad Topľou (2015) a Štefanovi Devanovi v Smoleniciach (2019). Vo svojom príhovore uviedol: „V Malej vojne bojovali bok po boku slovenskí vojaci a dobrovoľníci rôznych, aj protichodných politických presvedčení, no spájalo ich odhodlanie zastaviť horthyovského maďarského agresora.“

Rovnako povedal, že Slovensko sa v sťažených podmienkach formovania svojej armády s odvahou postavilo na rozhodný odpor, a to na rozdiel od česko-slovenskej politickej reprezentácie v Prahe, ktorá v roku 1938 podľahla nátlaku Mníchovskej konferencie a vydala vlastné pohraničie bez boja nepriateľovi. Smutnou skutočnosťou je, že niektorí slovenskí hrdinovia Malej vojny sú neznámi a prvé pamätníky a tabule im boli odhalené až takmer osemdesiat rokov od skončenia tohto ozbrojeného konfliktu. „Pred našou generáciou stojí veľká výzva uchovať odkaz na slovenských obrancov, ktorí neváhali obetovať svoje mladé životy za Slovensko, a dať ich ako príklad mládeži i celej verejnosti,“ dodal Marián Gešper.

Títo mladí muži – často ani nie dvadsaťpäťroční – obetovali svoje životy za vlasť. Nesmieme dovoliť, aby ich mená zapadli prachom času. Česť ich pamiatke!

 

 

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.