Dva vyznením celkom rozličné pochody
V hlavnom meste Slovenska sa v sobotu 20. júla uskutočnili dva vzájomne celkom odlišné pochody. Dúhový PRIDE na Námestí slobody mal za cieľ zvýšiť povedomie o LGBT komunite na Slovensku a prezentovať progresívno-liberálnu časť politického a názorového spektra. Naopak, Národný pochod Hrdí na rodinu na Jakubovom námestí chcel ukázať, že na Slovensku je stále základnom normálnej rodiny vzťah muža a ženy. Aj v tomto roku sa ukázalo, že podpora Dúhového PRIDU je najmä v mediálnom priestore oveľa väčšia ako podpora tradičnej slovenskej rodiny pozostávajúcej z otca ‒ muža a matky ‒ ženy.
Podľa organizátorov bratislavského Dúhového PRIDU bolo jeho hlavným cieľom podpora viditeľnosti society lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI+) ľudí v ich plnej rozmanitosti na Slovensku. „Našimi hlavnými hodnotami sú rovnosť a sloboda a vítame všetkých ľudí, ktorí ich prídu s nami prejaviť. Žijeme však v spoločnosti, kde tieto hodnoty nie sú samozrejmosťou. Preto je dôležité stanoviť si základné pravidlá účasti na našom festivale, aby sme si z neho všetci a všetky odniesli čo najpríjemnejší zážitok.“ Na domovskej stránke tohto pochodu je možné dohľadať najväčších donorov. Okrem obchodných sietí Billa a Ikea prispeli naň aj hlavné mesto Bratislava a mnohí ďalší. Medzi partnermi festivalu sa nachádza aj Slovenská národná galéria...
■ PRIEBERČIVÉ MÉDIÁ
Podľa primátora Matúša Valla každý z nás túži po tom, aby bol prijatý, pochopený a rešpektovaný. „Každý by chcel žiť v otvorenom a tolerantnom meste, ktoré myslí na všetkých bez rozdielu. Avšak aj tu čoraz častejšie čelíme nenávisti, poháňanej politickými cieľmi a populizmom. Dúhový PRIDE reaguje na nenávisť láskou, ktorá nerozdeľuje, ale spája. A spojí nás aj dnes. Nech sa všetci, vrátane LGBTI+ ľudí, cítime v Bratislave ako doma.“ Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka si takisto želá, aby na Slovensku mali všetci rovnaké právo, v ktorom platí bezpečie a dôstojnosť pre všetkých. Predseda SaS Branislav Gröhling zase zaželal všetkým príjemný PRIDE a viac pokoja a rešpektu a menej nenávisti v spoločnosti. Naopak, veľmi kriticky sa k pochodu postavil predseda vlády Robert Fico. Podľa jeho názoru o dúhových pochodoch médiá písali litánie. „O tridsiatom druhom výročí Deklarácie zvrchovanosti SR som sa dnes v liberálnych a progresívnych médiách nedočítal nič. Ale že nič.“
■ HODNOTY RODINY
Národný pochod Hrdí na rodinu chcel slovenskej verejnosti ukázať, že rodina je skutočne úžasná a výnimočná, lebo sa v nej rodia a najlepšie vychovávajú deti, a inde sa to lepšie nedá. „Nič iné nie je také výnimočné a žiadne iné priateľské vzťahy sa rodine založenej manželstvom muža a ženy nevyrovnajú. Rodina si zaslúži výnimočné postavenie.“ Zúčastnil sa na ňom aj predseda hnutia Republika a staronový poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík. Podľa jeho názoru si musíme pripomínať hodnotu a vzácnosť rodiny, preto sa každý rok zúčastňujeme na akcii Hrdí na rodinu. Za KDH túto akciu podporil bývalý minister školstva a súčasný opozičný poslanec Národnej rady SR Ján Horecký. Podľa jeho názoru najväčšie šťastie pre deti narodiť sa a vyrastať v harmonickej rodine s mamou a otcom nie je dnes samozrejmosťou, ale privilégiom. „Áno, mama, otec a deti, tradičná rodina, je privilegovaná najvzácnejšia jednotka ľudskej spoločnosti. Svoju hodnotu má z prirodzenosti a od Boha Stvoriteľa. Ako každé poctivé ozajstné privilégium aj toto nesie so sebou obrovskú zodpovednosť a étos.“ Ďalej tiež uvádza, že každý z nás prišiel na svet ako tretí po mame a otcovi. „Oni boli prví a bez nich by neexistovalo žiadne ľudstvo, ľudský rod. Aké šťastie narodiť sa z lásky, vyrastať v spoločenstve rodičov, ktorí sa darovali jeden druhému a spolu prechádzajú všetky strasti a radosti.“ V závere svojho príspevku pripomína, že nie všetkým ľuďom sa podarí žiť tento ideál. „Ale je múdre a spravodlivé ideál poznať a usilovať sa ho chrániť a približovať všetkým ľuďom. Preto sme sa zišli na Jakubovom námestí a v uliciach Bratislavy; budeme sa usilovať zo všetkých síl to šťastie a privilégium, ktorého sa nám dostalo od našich rodičov, prinášať deťom pre dobro a úžitok celého Slovenska a každého jednotlivca.“
■ PODPORA CIRKVI
Naša redakcia pri tejto príležitosti oslovila hlavného organizátora Národného pochodu Hrdí na rodinu Antona Chromíka. Položili sme mu dve otázky: „Pomohla by pochodu za rodinu v budúcnosti lepšia propagácia od katolíckej cirkvi ‒ najmä zo strany kňazov, ktorí by zo svojich farností posielali autobusy svojich farníkov?“ a „Mohli by mať podľa vás biskupi a kňazi viac odvahy podporovať pochod za rodinu a iné prorodinné akcie, aby sa zvýšilo ich povedomie medzi slovenskými veriacimi?“ Chceli sme od A. Chromíka názor, prečo je Dúhový PRIDE masovejší a má oveľa väčšie mediálne a sponzorské pokrytie. „Rozumieme tomu, že červené denníky a progresívne televízie a rádiá budú propagovať viac iné akcie ako Hrdí na rodinu. Tu je zmyslom a cieľom konzervatívnych médií pracovať na tom, aby sme sa im vyrovnali. Zatiaľ konzervatívne názory napriek väčšine v spoločnosti ešte nie sú v mediálnom svete ani len náznakom vo vyváženom postavení, a to sa, samozrejme, prejavuje aj na propagácii. Aj vďaka vám sa môže šíriť myšlienka o Národnom pochode Hrdí na rodinu. Obyčajne býva tretiu júlovú sobotu v Bratislave. Úloha cirkvi je, samozrejme, tiež jedinečná a bude sa čím ďalej zvyšovať. V mnohých farnostiach boli vďaka otcom biskupom zverejnené v oznamoch informácie o našom národnom pochode. Verím, že aj podpora cirkvi bude stále rásť, tak ako rastie rok po roku. To, akú má manželstvo a rodina cenu, spoznávame najmä vtedy, keď tieto hodnoty strácame.“ Sme presvedčení, že pre budúcnosť Slovenskej republiky a jej obyvateľov je potrebné vytvoriť podmienky na zdravý rozvoj mladej generácie, ktorá nebude ovplyvnená ideológiou, podporujúcou rozvrat spoločnosti a tradičnej rodiny pozostávajúcej výlučne z muža a ženy.
Matej MINDÁR, asistent poslanca NR SR
Foto: Internet