Ceny ministerky konečne dostali osobnosti, ktorým na Slovensku záleží. Ministerka kultúry Slovenskej republiky Martina Šimkovičová odovzdala 21. novembra na pôde Dvorany Ministerstva kultúry SR ceny ministerky kultúry laureátom za rok 2023. Počas slávnostného odovzdávania vyzdvihla prínos ocenených nielen pre oblasť kultúry, ale pre celú spoločnosť. Okrem iného uviedla: „Je pre mňa cťou oceniť mimoriadnych ľudí a kolektívy za ich prínos pre kultúru a umenie.“ Zároveň podčiarkla nevyčísliteľnú hodnotu tradičného umenia a kultúry, ktoré sú dôležitým odkazom aj pre ďalšie generácie. Za Maticu sa na podujatí zúčastnili správca MS Maroš Smolec a riaditeľ Domu MS v Bratislave Ján Kšiňan. „Konečne ministerstvo kultúry a ministerka ocenili ľudí a inštitúcie, ktoré si ctia svoj národ a prejavujú mu rešpekt a dokonca i lásku. V posledných rokoch sme pri rôznych oceňovaniach kultúrnych činovníkov neevidovali tento dôležitý rozmer,“ uviedol po ceremoniáli správca Matice M. Smolec.
- OCENENÍ
Ocenených laureátov bolo osem. Boli medzi nimi konkrétni umelci, ale aj umelecké telesá či občianske združenie. Ceny ministerky dostali združenie nepočujúcich Myslím, Štátny komorný orchester zo Žiliny, SĽUK, historička Emília Hrabovec, výtvarník Ján Zoričák, herci Karol Čálik i Štefan Kvietik a básnik Jozef Mihalkovič,
Za výnimočný prínos v oblasti umenia, za rozvoj kultúrnych aktivít pre nepočujúcich, profesionálneho umeleckého tlmočenia do posunkového jazyka a výnimočný vklad v zdokonaľovaní stratégií v oblasti inklúzie a prístupnosti v umení pre osoby s poruchou sluchu sa laureátom stalo občianske združenie Myslím – centrum kultúry Nepočujúcich. Cenu ministerky kultúry si z rúk ministerky prevzal riaditeľ Michal Hefty. Laureátom za dlhodobý a celoživotný prínos v oblasti hudby, k jubilejnému päťdesiatemu výročiu vzniku a pôsobenia na umeleckej scéne sa stal Štátny komorný orchester Žilina. Ten je jedným z najvýznamnejších komorných telies európskeho meradla, ktoré úspešne reprezentuje slovenské interpretačné umenie. Cenu za dlhodobý a celoživotný prínos v oblasti vedeckej práce, za prínos k vedeckému poznaniu v oblasti histórie, osobitne v oblasti slovenských národných dejín, a za šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí si prevzala historička profesorka Emília Hrabovec, ktorá je aktívnou členkou Historického odboru Matice slovenskej. V rámci poďakovania zdôraznila dôležitosť tohto rezortu. Vo svojej reči pripomenula, že svet prežíva hlbokú krízu, ktorá je aj duchovná, morálna a kultúrna a tiež to, že v dnešnom materialistickom svete je kultúra podceňovaná, ale iba vtedy, ak sa nechápe jej význam.
- SKUTOČNÍ HERCI
Umelecký sklár Ján Zoričák si prevzal cenu ministerky kultúry za dlhodobý a celoživotný prínos v oblasti kultúry a sklárskej tvorby, za originálne stvárnenie a priekopníctvo nového prístupu ku sklu ako k samostatnému výtvarnému médiu. Ocenenie získal aj za šírenie umeleckej tvorby v zahraničí, cez zbierky vo významných svetových múzeách a cez otvorenie kultúrneho dialógu vo svetovom meradle. Cenu ministerky kultúry za dlhodobý a celoživotný prínos porota udelila i slovenskému spisovateľovi a prekladateľovi, prvému riaditeľovi Slovenského národného múzea – Múzea Ľudovíta Štúra v Modre Jozefovi Mihalkovičovi. Konkrétne za odbornú a vedeckú prácu v oblasti výskumu histórie slovenskej literatúry a za významnú literárnu a prekladateľskú činnosť.
Herec a umelecký riaditeľ Divadla Nová scéna Karol Čálik si dnes cenu prevzal za dlhodobý a celoživotný prínos v oblasti kultúry, za filmové a divadelné stvárnenie mnohých hereckých postáv a dlhoročné pôsobenie v Divadle Nová scéna a v slovenskom divadelníctve. Za dlhodobý a celoživotný prínos v oblasti kultúry, za herecké majstrovstvo a rozvoj slovenského divadelného, filmového, televízneho a rozhlasového umenia bola cena ministerky kultúry udelená Štefanovi Kvietikovi. Rovnako tak aj za dlhoročné pôsobenie v Činohre Slovenského národného divadla a výraznú pedagogickú činnosť. Laureátom ceny ministerky kultúry za dlhodobý prínos v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie tradičnej ľudovej kultúry a folklóru na Slovensku sa stal Slovenský ľudový umelecký kolektív. Udelená mu bola aj za šírenie odkazu tradičného umenia, ktoré spracováva do umeleckých produkcií, ktoré prekračujú hranice medzi rôznymi formami a žánrami. Cenu prevzal riaditeľ generálny riaditeľ profesor Juraj Hamar.
- MATICA NEOFICIÁLNE
Po oficiálnom programe na krátkom stretnutí správca Matice M. Smolec informoval ministerku kultúry M. Šimkovičovú o aktivitách národnej ustanovizne na pôde podpory národnej kultúry. Správca jej odovzdal prvé dve knihy z pripravovanej edície Vydavateľstva Matice slovenskej celého diela Ľudovíta Štúra, ale aj diel o ňom. Ministerka prisľúbila, že by Maticu slovenskú navštívila v Martine a podrobnejšie sa oboznámila i s jej aktuálnymi ekonomickými potrebami. Predstavitelia Matice sa stretli aj so štátnymi tajomníkmi MK SR, podpredsedom NR SR A. Dankom, poslancami a ministrom športu a cestovného ruchu D. Keketim.
Ján PODJAVORSKÝ, zdroj Ministerstvo kultúry – Foto: mrs, Ján ZEMIAR z MKSR