Pokračuje pojednávanie v kauze výbuchu vo VOP Nováky

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Remiaš

Prievidza 17. júna (TASR) - Oboznamovaním sa so spisom pokračuje dnes na Okresnom súde (OS) v Prievidzi prerušené hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze tragického výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky. Listinnými dôkazmi sa bude súd zaoberať aj v piatok 20. júna, druhý vytýčený pojednávací deň. Informoval TASR hovorca súdu Roman Tarabus.

Naposledy v tejto veci prievidzský OS pojednával koncom apríla, vtedy sa k výbuchu z marca 2007 vyjadril posledný svedok. Generálny riaditeľ spoločnosti STV Group Martin Drda vo svojej výpovedi hovoril o kontraktoch, ktoré mala česká firma s opravárenským podnikom uzatvorené. Súd sa tiež zaoberal čítaním listinných dôkazov.

Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s tragickým výbuchom vo VOP Nováky z 2. marca 2007, pri ktorom zahynulo osem pracovníkov a 37 utrpelo rôzne zranenia, sú piati bývalí manažéri VOP Nováky - generálny riaditeľ VOP Jozef B. (1956), ekonomicko-obchodný riaditeľ Eduard B. (1942), technický riaditeľ Ján L. (1957), výrobný riaditeľ Ján L. (1963) a bezpečnostný technik Jozef O. (1975). Podľa znenia obžaloby sú manažéri zodpovední za to, že zanedbali bezpečnosť pracovníkov pri delaborácii, teda mechanickej, ručnej likvidácii rôznej munície, na čo mal podnik dlhodobú špecializáciu. Súd posudzuje, či vedúci pracovníci pripustili neúmernú kumuláciu výbušného materiálu a jeho uskladňovanie vo výrobných priestoroch a v ich blízkosti. Množstvo výbušnín, ako sa uvádza v obžalobe, mnohonásobne prekračovalo objem stanovený predpisom Ministerstva hospodárstva SR o uskladňovaní výbušnín aj platný predpis o bezpečnostných opatreniach pri práci s muníciou a výbušninami a ničení munície vydaný bývalým ministerstvom národnej obrany v roku 1963.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.