Skip to content

Dnešný dátum:

piatok, 11 apríla, 2025
Menu

Prerod na ľudových

10 júla, 2012
Menej ako minúta čítania minút čítania

frešoEva ZELENAYOVÁ

Na slovenskej politickej scéne sa črtá nezvyčajný úkaz. Strany, ktoré sú roky členmi Európskej ľudovej strany, sa budú reformovať – na strany ľudového typu. Ide o SDKÚ-DS, KDH a Most – Híd. S predstavou ľudovej politiky prišiel nový predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Až on objavil ideologický základ svojej strany, ktorá dosiaľ robila všetko, len nie ľudovú politiku. Čo inšpirovalo nového predsedu k tomu, aby nasmeroval SDKÚ do ľudovej politiky? Nepochybne odchádzajúce HZDS.

KDH, SDKÚ a SMK roky bojkotovali vstup HZDS do Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente. Teda paradoxne strany bez ľudového programu boli prekážkou strane s výrazne ľudovou orientáciou. Žiaľ, aj takú tvár má európska politika, keď i jedna strana v EP môže zablokovať vstup inej strany z materskej krajiny. Zvyčajne sa to nerobí, ale na Slovensku v rámci politického boja boli strany napravo od stredu všetkého schopné. Vrátane zničenia štátu. Koľko úsilia vynaložili na vytvorenie antiintegračného obrazu o HZDS, až to Slovensko dostalo do pozície outsidera Európy. Roky sa KDH, SDKÚ a SMK tvrdo vyhraňovali voči HZDS a bránili hnutiu začleniť sa do ľudovej strany, čo potom zneužívali v domácej i medzinárodnej politike a poukazovali, že HZDS je v izolácii a ťahá so sebou aj Slovensko.

V súčasnosti je HZDS mimo veľkej politiky, program boja proti mečiarizmu sa vyčerpal a vyčerpal aj opozičné strany. Natoľko, až sa ukázala ich pravá tvár: nijaký projekt pre rozvoj slovenskej spoločnosti, iba klientelistické a korupčné praktiky. To nakoniec viedlo k definitívnemu odchodu Dzurindu z čela SDKÚ-DS a umožnilo novému predsedovi siahnuť po agende, na ktorej mala strana stáť od začiatku. Frešo novým slovníkom tak ohromil svojich politických partnerov, že z pokoja vyrušil aj inak nevyrušiteľného predsedu KDH Jána Figeľa. Okamžite sa prihlásil k Frešovej iniciatíve vytvoriť blok ľudových strán. Pridal sa aj Béla Bugár, niekdajší predseda SMK, dnes predseda strany Most – Híd.

Slovensko malo tri strany v Európskej ľudovej strane Európskeho parlamentu, no skutočnú ľudovú politiku robila práve strana, ktorú vo veľkej Európe medzi seba, práve pre tie tri „slovenské“ strany, neprijali. A dnes z bojovníkov proti ľudovosti sa stávajú jej priekopníci. Ibaže z  transvestitov sa dosiaľ nikdy nestali autentické subjekty.                                                                                                                            

 

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia