Chartúm 26. decembra (TASR) - Sudán nariadil dvom diplomatom OSN, aby opustili územie krajiny, informovala v noci nadnes agentúra Reuters s tým, že dôvody tohto kroku nie sú známe.
Ako informovala OSN, Sudán musí opustiť Ali Al-Za'tari, koordinátor Rozvojového programu Spojených národov (UNDP), a Yvonne Helleová, riaditeľka UNDP v Sudáne. Podľa zdrojov OSN Holanďanka Helleová má Sudán opustiť do 29. decembra, zatiaľ čo jej kolega pôvodom z Jordánska do 2. januára.
Hovorca OSN Stéphane Dujarric v noci nadnes vo vyhlásení pre médiá uviedol, že generálny tajomník OSN Pan Ki-mun odsúdil žiadosť chartúmskej vlády o stiahnutie oboch vysokopostavených zamestnancov OSN zo Sudánu.
"Sankcionovanie zamestnancov OSN vyslaných do Sudánu za to, že vykonávajú svoje povinnosti v súlade s Chartou OSN, je neprijateľné," zdôraznil Dujarric. Dodal, že Pan Ki-mun vyzval sudánsku vládu, aby okamžite prehodnotila svoje rozhodnutie, a vyzval ju na plnú spoluprácu so všetkými agentúrami OSN pôsobiacimi v krajine.
Agentúra Reuters pripomenula, že Sudán už nariadil zatvorenie kancelárie spoločnej misie OSN a Africkej únie v Darfúre (UNAMID) v Chartúme a vyzval ju, aby začala s prípravami na odchod z krajiny.
Rozhodnutie chartúmskej vlády týkajúce sa diplomatov OSN prišlo v čase veľkého napätia medzi sudánskym vedením a velením UNAMID ohľadom sporu týkajúceho sa vyšetrovania masového znásilnenie 200 žien a dievčat, ktorého sa údajne dopustili vojaci OSN v jednej z dedín Darfúru 31. októbra tohto roku.
K diplomatickému sporu medzi OSN a Chartúmom došlo aj v apríli tohto roku, keď sudánska vláda žiadala, aby krajinu opustila patrónka nadácie OSN na pomoc ľudu Sudánu, Američanka Pamela DeLargy. Sudánske vedeniu ju vtedy totiž obvinilo z pokusu o zasahovanie do vnútorných záležitostí Sudánu.
Okrem konfliktu v Darfúre, kde v roku 2003 vypuklo povstanie proti vláde a arabskej elite, ktoré si vyžiadalo už viac ako 300.000 obetí a dva milióny presídlencov, sa na území Sudánu odohráva aj viacero ďalších lokálnych konfliktov, napríklad v odštiepeneckých štátoch Modrý Níl a Južný Kordofán.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR