Moskva 2. februára (TASR) - Ekonomika Ruska by podľa najnovších odhadov ruského ministerstva hospodárstva mala v tomto roku klesnúť o 3 %. To je optimistickejší odhad, než očakávajú viacerí analytici, ako aj ratingová agentúra Moody's. Naopak, ministerstvo zhoršilo svoj pôvodný odhad v oblasti vývoja inflácie. Tá by mala prekonať aj minuloročnú, ktorá dosiahla vyše 11 %. Informovali o tom spravodajský server Sputnik a denník The Moscow Times.
"Naša prognóza na rok 2015 vychádza zo súčasných cien ropy, to znamená počítame s priemernou cenou okolo 50 USD (44,23 eura) za barel (159 litrov)," povedal minister hospodárstva Alexej Uljukajev, ktorý dodal, že odhad cien ropy je silne konzervatívny. Pri takomto vývoji by mala ruská ekonomika klesnúť tento rok o 3 %.
Prognóza ministerstva je optimistickejšia než tá, ktorú uviedli analytici oslovení koncom januára agentúrou Reuters. Tí počítajú s poklesom ruskej ekonomiky o 4,2 %. Ešte pesimistickejšia je ratingová agentúra Moody's, ktorá očakáva tohtoročný pokles hrubého domáceho produktu (HDP) o 5,5 %. Navyše, Ruská národná banka v decembrovej prognóze uviedla, že HDP by mal klesnúť v tomto roku o 4,6 %, a to pri priemernej ročnej cene ropy asi 60 USD/barel.
Minister okrem toho zverejnil novú prognózu vývoja inflácie. Dosiahnuť by mala až 12 %, zatiaľ čo v pôvodnej prognóze ministerstvo rátalo s tohtoročnou infláciou na úrovni 7,5 %. V minulom roku zaznamenalo Rusko infláciu na úrovni 11,4 %.
Odlev kapitálu by sa mal podľa novej prognózy v porovnaní s minulým rokom znížiť, stále to však bude vysoká hodnota, až okolo 115 miliárd USD. Rekord zaznamenalo Rusko vlani, keď z krajiny odtieklo 151,5 miliardy USD. To je takmer trojnásobok hodnoty z roku 2013, keď odlev kapitálu z Ruska dosiahol 61 miliárd USD. Výsledok z roku 2014 prevyšuje aj dovtedajší rekord, ktorý držal rok 2008, keď nastúpila svetová finančná kríza. Vtedy Rusko zaznamenalo čistý odlev kapitálu v hodnote 133,6 miliardy USD.
Ruská federácia je jednou z krajín vysoko závislých od príjmov z predaja ropy a plynu. Prudký pokles cien ropy od polovice minulého roka negatívne zasiahol do ekonomiky Ruska, ktorá navyše trpí aj v dôsledku hospodárskych sankcií zo strany Západu. Ten na Ruskú federáciu uvalil sankcie za anexiu polostrova Krym v marci minulého roka a za neskorší prístup Moskvy k eskalácii napätia na východe Ukrajiny. Sankcie zasiahli okrem energetického aj bankový a zbrojársky sektor.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR