Dôvody pre vyradenie uchádzačov o zamestnanie sa majú rozšíriť

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 8. júna (TASR) - Zavedenie nového príspevku na nájom tým ľuďom, ktorí si nájdu prácu, či rozšírenie možností získať absolventskú prax a dodatočné vzdelanie prostredníctvom rekvalifikačných kurzov. Tieto zmeny má priniesť novela zákona o službách zamestnanosti, ku ktorej skončilo medzirezortné pripomienkové konanie. Vznesených k nej bolo 12 zásadných pripomienok.

Novelou zákona sa má rozšíriť aj okruh dôvodov, pre ktoré môže byť uchádzač o zamestnanie vyradený z evidencie úradu práce. Má sa tak stať vtedy, ak uchádzač o zamestnanie bez vážnych dôvodov nebude plniť podmienky účasti na aktívnych opatreniach trhu práce, ktoré boli písomne dohodnuté medzi ním a úradom práce. Rezort práce, ktorý právnu normu predložil na pripomienkovanie, chce touto zmenou zabezpečiť, aby sa uchádzači o zamestnanie zapájali do aktívnych opatrení na trhu práce a aby plnili podmienky, ktoré si s úradom dohodnú.

K tejto zmene mala pripomienku Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR. "Odporúčame súčasne nastaviť kontrolné mechanizmy tak, aby uvedený rozšírený dôvod vyradenia z evidencie neslúžil na umelé znižovanie miery nezamestnanosti," uviedla konfederácia.

Ministerstvu práce adresovalo pripomienky aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Navrhuje zaviesť podporu verejného zamestnávania a žiada o rozšírenie podporných nástrojov na realizáciu aktivačných opatrení. "Na Slovensku sa v minulosti osvedčili takzvané verejnoprospešné práce. Aj dnes by sa tento nástroj mohol v praxi uplatniť, nakoľko dokázal vytvoriť tisícky pracovných miest a časť ľudí sa následne riadne zamestnala," priblížil výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány.

ZMOS zároveň navrhuje viac podporných opatrení pre aktivizáciu osôb, ktoré sú z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti znevýhodnenými uchádzačmi o prácu. "Zavedením takéhoto príspevku sa viac posilní záujem miest a obcí vytvárať podmienky na zamestnanie bez toho, aby samosprávy museli v rozpočtoch hľadať financie na pokrytie nevyhnutných nákladov napríklad na osobné ochranné prostriedky, úrazové poistenie, či časti nákladov na pracovné náradie a podobne," doplnil Turčány.

Zásadnú pripomienku malo aj Ministerstvo financií (MF) SR. Navrhlo, aby Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR na svojom webe publikovalo raz ročne prehľad a vyhodnotenie účinnosti a efektívnosti poskytnutej podpory nezamestnaným na jednotlivé programy vzdelávania a kurzy vrátane neakreditovaných kurzov. Chce tým zlepšiť informovanosť verejnosti a zvýšiť efektívnosť vynakladania verejných prostriedkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.