Vláda odsúhlasila protokol medzi SR a Moldavskom k zmluve z roku 1982

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 13. januára (TASR) – Slovensko sa snaží uviesť do súladu svoje záväzky voči tretím štátom so záväzkami vyplývajúcimi z členstva v Európskej únii. Podarilo sa mu to už v prípade Čiernej Hory a Moldavska.

Vláda dnes odsúhlasila uzavretie protokolu s Moldavskou republikou. Upraví znenie medzištátnej zmluvy medzi Československom a Sovietskym zväzom o právnej pomoci a právnych vzťahoch vo veciach občianskych, rodinných a trestných z 12. augusta 1982. Zmluva je naďalej platná ako pre Slovensko, tak i nástupnícke štáty ZSSR.

Povinnosť Slovensku ukladá Zmluva o fungovaní EÚ. Nesúlad existuje najmä v oblasti medzinárodného práva súkromného a procesného s ustanoveniami o súdnej právomoci, o rozhodnom práve a uznávaní a výkone rozhodnutí obsiahnutými v zmluvách, ktoré Československo uzavrelo s viacerými štátmi, priblížilo ministerstvo spravodlivosti.

Po vstupe SR do EÚ bolo podľa rezortu dlho nejasné, akým spôsobom môžu členské štáty záväzok splniť. Obsah problémových dvojstranných zmlúv spadal vo veľkej miere do výlučnej vonkajšej kompetencie únie. Otázky sa vyjasnili prijatím dvoch nariadení Rady EÚ a Európskeho parlamentu v roku 2009, ktoré členským štátom umožnili renegociovať dohody.

Riešenie formou nahradenia existujúcej zmluvy novou zmluvou nebolo pre Slovensko schodné vzhľadom na postoj Európskej komisie, konštatovalo ministerstvo. Od roku 2011 oslovilo postupne všetky dotknuté štáty s návrhom na uzavretie protokolu k existujúcej zmluve. Ako prvá ho prijala Čierna Hora, teraz aj Moldavská republika.

Vo vzťahu k Moldavsku protokol vypúšťa v prvom rade všetky ustanovenia o súdnej právomoci a rozhodnom práve z dvojstrannej zmluvy. Tiež úprava uznávania a výkonu rozhodcovských rozhodnutí a úprava trestných vecí.

Protokol, naopak, doplňuje do zmluvy ustanovenie o prednosti ustanovení mnohostranných dohovorov o uznávaní a výkone rozhodnutí z dôvodu prevažujúcej medzinárodnej praxe uzatvárať dohovory zamerané na špecifické právne vzťahy, ktorých ustanovenia lepšie postihujú potreby daných právnych vzťahov ako všeobecná medzinárodná norma. Tento princíp priority podľa ministerstva zjednoduší aplikačnú prax súdov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.