Bratislava 13. septembra (TASR) - Bratislavské letisko Milana R. Štefánika sa v týchto mesiacoch čoraz častejšie stretáva so situáciami, keď si Slováci prídu na letisko vyzdvihnúť zásielku darovaných šteniatok zo zahraničia. Napríklad z Nemecka, z Belgicka či z Francúzska.
Obyvatelia podľa hovorkyne letiska Veroniky Ševčíkovej reagujú na inzeráty zo slovenských a českých inzertných webových stránok či z bazárov, ktoré sľubujú bezplatné darovanie šteniatok zo zahraničia. "Napriek údajnému bezplatnému darovaniu žiadajú 'darcovia' od záujemcov následne dodatočné poplatky, psík však nikdy nedorazí. Spravidla ide o podvod," upozorňuje Ševčíková.
Po tom čo záujemca o bezplatného darovaného psíka kontaktuje inzerenta, zahraniční "darcovia" od neho žiadajú podľa hovorkyne lámanou slovenčinou či češtinou dodatočné peniaze za klietku pre psíka, za očkovania a podobne, čím sa balík poplatkov navyšuje. "V prípade nezapletenia sa vyhrážajú umiestnením zvieraťa do karantény," opísala.
Podvodná e-mailová adresa letiska
Človeku následne oznámia, neraz vydávajúc sa za letiskových colníkov z letiska v Paríži alebo v mene bratislavského letiska, že si môže šteniatko vyzdvihnúť na bratislavskom letisku. Tam sa však žiadne šteňa nenachádza. Navyše e-mail príde podľa Ševčíkovej z adresy bratislava.airport@yahoo.com, ktorá nepatrí letisku v Bratislave.
"Stretli sme sa aj s prípadom panej, ktorá tvrdila, že zaplatila neznámemu darcovi na takýchto dodatočných poplatkoch 500 až 600 eur, hoci inzerát hovoril o bezplatnom darovaní psíka," doplnil riaditeľ odboru cargo bratislavského letiska Imrich Ancin.
Ak by mal totiž podľa jeho slov byť človeku doručený v nákladnom priestore lietadla psík, letecká spoločnosť vystaví prepravný doklad - letecký nákladný list, na základe ktorého je možné cez webové stránky sledovať presný pohyb zásielky. Pri prevoze živých zvierat musia zároveň dokumenty vždy obsahovať telefónne číslo príjemcu, ktorý je okamžite kontaktovaný po prílete zásielky na letisko a vybavuje si potrebnú dokumentáciu.
Treba sa informovať o dovozných podmienkach dovozu zvierat
"Nemôže nastať situácia, že tu psík ostane bez majiteľa. Na letisku nie je možné skladovať živý tovar v skladových priestoroch či už krátkodobo alebo dlhodobo," vysvetlil Ancin. Aby sa ľudia pri dovoze zvieraťa zo zahraničia nestali obeťou podvodu, polícia odporúča najskôr sa informovať o dovozných podmienkach. Teda, aby si ľudia zistili, čo všetko je na taký dovoz potrebné a ako prebieha. V prípade ak je ponuka predaja alebo darovania zvieraťa neštandardná a niečím podozrivá, odporúča dohodu s predajcom alebo darcom neuzatvárať a, samozrejme, neuhrádzať žiadne ním požadované poplatky.
"Ak má niekto podozrenie, že sa stal obeťou trestného činu, môže sa s dôverou obrátiť na políciu a podať trestné oznámenie. Polícia oznámenie vždy príjme a rozhodne o ďalšom postupe," doplnil hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.
Údajná letecká preprava psíkov pritom nie je podľa letiska jediným pravdepodobne podvodným konaním, s ktorými sa jeho zamestnanci stretávajú. "Mali sme už aj prípad panej, ktorá si síce nič neobjednala, no ozval sa jej ktosi z Afganistanu s tým, že ju na letisku v Bratislave čaká doručený balík z Dubaja. Musí však zaň zaplatiť daň 1300 eur, ak si ho chce vyzdvihnúť," opísala Ševčíková. Zamestnanci letiska jej vysvetlili, že tam žiaden balík nemá, odporučili jej, aby nič neplatila a obrátila sa na políciu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR