Bratislava 24. augusta (TASR) - Menej ako 4 % slovenských domácností investuje do fondov, dlhopisov a akcií. Objem takýchto investícií na celkových finančných aktívach je nižší ako 6 %.
Podľa hlavného ekonóma VÚB Andreja Aradyho dôvodom je, že ľudia na jednej strane nemajú vôľu a možnosti, keďže majú podpriemerný príjem a nízke celkové bohatstvo. Svoju úlohu zohráva aj negatívna skúsenosť s privatizáciou v 90. rokoch, ako aj fakt, že na Slovensku je vysoké percento domácností bývajúcich vo vlastnej nehnuteľnosti. Sedem z ôsmich slovenských domácností býva vo vlastnom, čo je ešte väčší pomer než tých, ktoré majú auto. Práve snaha vlastniť nehnuteľnosť, na rozdiel od iných krajín v rámci Európskej únie, kde je vysoký podiel nájomných bytov, je typická pre Slovákov.
Na strane druhej, myslí si Arady, doposiaľ nebola nastavená ani ponuka a prím vo finančníctve hrá bankový sektor prostredníctvom bankových produktov. V tomto smere však ľudí často odrádzajú vysoké vstupné náklady, keďže k investovaným peniazom sú relatívne vysoké poplatky. Dôvodom je aj nízka finančná vzdelanosť, ako aj skutočnosť, že zadlženie domácností na rozdiel od úspor už dosiahlo parametre vyspelejších krajín a prekonalo ostatné krajiny z V4.
Na tento trend zareagovala aj NBS a obmedzila poskytovanie 100-% hypoték a obmedzila aj spotrebné úvery. Klient tak pri kúpe nehnuteľnosti musí vložiť viac vlastných prostriedkov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR