SLEDUJEME: Horúčavy trápia Slovensko: Teploty dosiahnu až 35 stupňov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 3. augusta (TASR) - Slovensko aj v piatok popoludní potrápia horúčavy. Pre juhozápad i západ Slovenska vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) opäť výstrahu 2. stupňa pred vysokými teplotami.

V Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom i časti Trenčianskeho kraja môže od 13.00 do 18.00 h vystúpiť teplota na 35 stupňov Celzia. Horúco bude popoludní aj v ďalších oblastiach prevažnej južnej polovice územia SR, kde môžu namerať 33 až 34 stupňov Celzia. Výstraha pred vysokými teplotami sa netýka iba väčšej časti Žilinského a Prešovského kraja.

Horúce počasie prinesú aj víkendové dni, počas sobotňajšieho popoludnia meteorológovia očakávajú, že k 35 stupňom Celzia sa teplota môže vyšplhať na juhozápade i juhovýchode Slovenska. Výrazne nad 30 stupňov Celzia má byť aj počas nedele (5.8.).

Rekreačná oblasť Domaša – Dobrá v piatok 3. augusta 2018. Foto: TASR - Milan Kapusta

Žilina zabezpečila pred radnicou bezplatný výdaj pitnej vody Mesto Žilina zabezpečilo od piatka v rámci opatrení proti vysokým teplotám výdaj pitnej vody pre všetkých obyvateľov a návštevníkov pred radnicou pri Mariánskom námestí. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová.

"Letné horúčavy sú vyčerpávajúce pre všetkých ľudí. Rozhodli sme sa im to uľahčiť. Z automatu na vodu si môžu občania bezplatne načerpať vodu a osviežiť sa. Služba je dostupná počas denných teplôt nad 30 stupňov Celzia a stránkových hodín radnice," povedal zástupca primátora Žiliny Patrik Groma.

Počas extrémne suchých a horúcich dní sa podľa Zigovej polievajú ulice a mestské cesty kropiacimi autami, ktoré by mali ochladiť vzduch a vozovku. "Žilinčania tiež môžu využiť fontánky s pitnou vodou, ktoré sú prístupné v centre mesta a v mestských parkoch. Slúžia obyvateľom i návštevníkom mesta, ktorí sa chcú počas horúcich letných dní osviežiť. Osviežiť sa môžu aj pri fontánach, ale vstup do nich je zakázaný z technických i hygienických dôvodov," upozornila hovorkyňa mesta Žilina.

Rekreačná oblasť Domaša – Dobrá v piatok 3. augusta 2018. Foto: TASR - Milan Kapusta

Tropické teploty neohrozujú len ľudí, ale aj ich štvornohých kamarátov

Tropické teploty neohrozujú len ľudí, ale aj ich štvornohých zverencov. Tí sú oveľa náchylnejší na prehriatie než ľudia. Teplo, ktoré človek ešte zvládne, môže byť pre psa smrtiace. "V porovnaní s človekom majú minimum potných žliaz, ktoré majú navyše úplne iný účel ako znižovanie telesnej teploty," vysvetľuje Viktor Dostál na svojej stránke www.psiskolafalco.cz v článku Pes a letné riziká.

Psí etológ ozrejmil, že pes sa primárne "chladí" odparovaním vlhkosti zo sliznice jazyka a ochladzovaním vzduchu nasávaným cez sliznicu ňufáka, preto má pri vysokej telesnej teplote naplno vyplazený jazyk a zrýchlene dýcha. "Rozšírením ciev, predovšetkým v oblasti lebky, v ktorej je uložený mozog extrémne citlivý na prehriatie, funguje krv ako 'chladiaca kvapalina', ktorá účinne napomáha k znižovaniu telesnej teploty." Pre bezproblémové prežitie tepla odporúča psíka zbytočne nevystavovať intenzívnemu slnečnému žiareniu, zabezpečiť mu možnosť sa intenzívne chladiť a v prípade potreby mu dodať prídavné ochladenie.

Odborník, ktorý pracuje so psami vyše 20 rokov, psíčkarom radí, aby chodili na prechádzky počas horúčav skoro ráno a neskoro večer, alebo aby chodili, pokiaľ je tá možnosť, do listnatých lesov. Vylučuje prechádzky po rozpálenom asfalte alebo betóne sídliskových ciest a ulíc. "V prípade rozpálených betónovoasfaltových plôch je najvyššia teplotná intenzita práve na zemi - v miestach, po ktorých nielen šliapu vankúšiky psích labiek, ale kde býva vzdialenosť psích ňufákov a hlavičiek malých plemien len o niekoľko málo centimetrov vyššie. Pes dýcha rozpálený vzduch, nosná sliznica sa nechladí a rovnako rozpálený vzduch sa dostáva i do pľúc," varuje s tým, že je potrebné, aby sa venčenie na podobných povrchoch skrátilo na minimálnu dobu.

"Pokiaľ si myslíte, že najlepší nápad je na leto svojho psa ostrihať, rýchlo na to zabudnite. Psia srsť rozhodne nie je len 'kožuch na zimu', účinnú izolačnú vrstvu medzi pokožkou a vonkajšími vplyvmi tvorí celoročne," podčiarkuje psí etológ.

Pes by mal mať dostatočný prísun vody, do pitia ho netreba nútiť. "Vezme si toľko a vtedy, koľko a kedy potrebuje. Pozor na slnkom zahriatu vodu, pes ju piť nebude, preto je dobré vodu (vo fľašiach alebo termoske) držať v tieni." Psík sa môže napiť aj z vodného zdroja v prírode, nesmie však ísť o stojatú vodu.

Rekreačná oblasť Domaša – Dobrá v piatok 3. augusta 2018. Foto: TASR - Milan Kapusta

Prehriatie v letnom sparne je veľmi nebezpečné zvlášť u krátkonosých psov - boxery, buldogy a odvodené plemená. Počas nutného presunu/pobytu psa v rizikových prostrediach sú potrebné dostatočné prestávky: "Dať k dispozícii chladnú vodu a pokojne využiť i tzv. chladiace uteráky, dlhšie držia vlhkosť, ktoré priložíte na ňufák alebo hlavovú časť psíka."

V domácom prostredí je ideálne mať pre psa možnosť ľahnúť si na studenú dlažbu, na ktorej sa môže chladiť. Dobrú službu urobí aj rozprašovač so studenou vodou. Schladiť rozpáleného psa ľadovou vodou alebo ho rovno hodiť napríklad do bazéna, Viktor Dostál rozhodne neodporúča: "V psom organizme dôjde k teplotnému šoku, ktorý veľmi často končí fatálne. Ochladzovať treba vždy postupne a pomaly."

Varuje aj pred prípadmi, keď ľudia nechávajú psa čakať v letných horúčavách zatvoreného v aute. "Ako rýchlo dokáže rozpálená karoséria zmeniť kabínu v horúce nedýchateľné peklo a ako rýchlo dokáže ukončiť psí život, je každému, kto len trochu premýšľa, jasné. Bohužiaľ, smutný fakt, že ľudia prestávajú premýšľať, dokazujú i každoročne sa opakujúce prípady v aute 'zabudnutých' psov alebo 'zabudnutných' detí," konštatuje psí etológ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.