R. Raši: Všade, kde to neohrozí celok, budú zákazky delené

Na archívnej snímke Richard Raši. Foto: TASR - Pavol Zachar

Bratislava 13. novembra (TASR) – Delenie zákaziek ešte nie je doriešené, preto nie je ani súčasťou pripravovanej koncepcie. Delenie je však nevyhnutné všade, kde je to možné a kde to neohrozí celok. Uviedol to na utorkovom brífingu počas medzinárodného kongresu Itapa 2018 predseda Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Richard Raši (Smer-SD). Reagoval tak aj na pripomienky Slovensko.Digital.

Raši skonštatoval, že v zákone, ktorý by mal byť v najbližšom čase predložený na vládu, má byť zabezpečené, aby veľký projekt alebo projekt, ktorý nepozostáva len z dodania jedného funkčného celku, bol z hľadiska dodania rozdelený na čiastkové plnenia. "To, čo sa vyčítalo úradu, je dané priamo v návrhu zákona, ktorý už len ide do vlády," zdôraznil Raši s tým, že zákon ešte potrebuje doriešiť doložku vplyvov.

Delenie zákaziek podľa neho nie je zakázané. "Všade, kde je to možné a neohrozí to celok, lebo fungovať bude systém ako celok, zákazky budú delené tak, ako to bude racionálne a vhodné pre celok," uviedol Raši, ktorý zároveň dodal, že delenie zákaziek ani autorské práva nie sú ešte doriešené, pretože sa nenašiel súlad medzi zástupcami ÚPVII, tretieho sektora aj firiem podnikajúcich v tomto segmente. Z toho dôvodu podľa neho nie je táto téma súčasťou pripravovanej koncepcie.

Ako povedal v pondelok (12. 11.) na stretnutí s novinármi výkonný riaditeľ Slovensko.Digital Ján Hargaš, zo strategického dokumentu o koncepcii nákupu IKT vypadli po námietkach asociácie ITAS (IT Asociácia Slovenska) časti, ktoré dávali štátu väčšiu moc nad veľkými IT dodávateľmi. Ide najmä o prílohu o delení zákaziek na menšie časti a prílohu o licenčných podmienkach k softvéru, ktorý si štát od dodávateľov objednáva. Podľa Hargaša pri delení zákazok na menšie časti by štát mal väčšiu moc pri rozdeľovaní svojich financií, vymanil by sa spod kontroly veľkých dodávateľov a zároveň by viacero menších firiem dostalo šancu zúčastniť sa na verejnom obstarávaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.