Do druhej verejnej súťaže na prenájom Propelera prišlo päť návrhov

Na snímke loď Kamzík Bratislava, nazývaná Propeler v Zimnom prístave 5. septembra 2018 v Bratislave. Loď spájala dlhé desaťročia staromestský breh s petržalským brehom. Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 28. decembra (TASR) – O prenájom priestorov bývalej kaviarne Propeler na Rázusovom nábreží v bratislavskom Starom Meste má záujem niekoľko subjektov. V rámci druhej verejnej obchodnej súťaže na prenájom nehnuteľnosti, ktorá bola tentoraz podmienená zabezpečením verejnej lodnej dopravy medzi bratislavskými dunajskými brehmi, prišlo mestskej časti päť súťažných návrhov.

"Súťažná komisia zasadala dňa 6. 12. 2018 s cieľom otvorenia obálok a vyhodnotenia doručených súťažných návrhov. Výsledky súťaže budú zverejnené na webovej stránke mestskej časti najneskôr do 31. 1. 2019," uviedol pre TASR Matej Števove z referátu komunikácie s verejnosťou staromestského miestneho úradu.

Hodnotiaci komisiu vymenovala starostka Zuzana Aufrichtová z novozvolených poslancov, ktorí sa svojich funkcií oficiálne ujali 4. decembra. "Komisia sa skladala z novozvolených poslancov naprieč celým politickým spektrom, aby sa zabezpečila absolútna transparentnosť súťaže," podotkol Števove.

Poslanci následne hodnotili anonymizované súťažné ponuky. Záujemcovia mali totiž podľa súťažných podmienok poslať dva typy obálok, čo malo tiež zabezpečiť transparentnosť celého výberu. V jednej mali byť navrhovatelia, v druhej návrhy. Tieto obálky boli otvárané ako prvé a až keď súťažná komisia určí poradie, môže k návrhom priradiť ich navrhovateľov. "Starostka bude rešpektovať rozhodnutie komisie," poznamenal Števove s tým, že vyjadrenia bývalého starostu Radoslava Števčíka v tejto súvislosti komentovať nebude. Ten sa totiž na margo súťaže v minulosti vyjadril, že je "šitá na mieru" jednému uchádzačovi.

Druhú verejnú obchodnú súťaž s novými podmienkami schválil bývalý poslanecký zbor koncom októbra. Cieľom bolo predovšetkým obnoviť verejnú lodnú dopravu, ktorá fungovala 110 rokov. Práve preto tvorilo toto kritérium polovicu celkového hodnotenia návrhov. Ďalších 30 percent tvoril účel využitia budovy a zvyšných 20 percent výška nájomného, pričom spodná hranica nájomného stanovená nebola.

Prvú verejnú obchodnú súťaž na prenájom nehnuteľnosti mestská časť zrušila vo februári. Vyhlásená bola pritom v januári tohto roka po tom, ako ju s podmienkami doplnenými samotnými poslancami schválil poslanecký zbor ešte vlani v decembri. Súťaž zrušili krátko predtým, ako sa malo otvárať 33 obálok s ponukami. Poslanci svoje rozhodnutie odôvodňovali aj tým, že budova bývalej kaviarne je ikonickou stavbou z architektonického, historického i kultúrno-spoločenského hľadiska a schválenie súťaže, kde hlavným faktorom má byť cena, označili za nie veľmi šťastné rozhodnutie. Poukázali tiež na fakt, že by nebolo zlé obnoviť tradíciu lodnej dopravy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.