Afganci žialili za prvým postkomunistickým prezidentom Mudžaddadím

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kábul 13. februára (TASR) - Afganci v stredu na smútočnom obrade žialili za prvým postkomunistickým prezidentom Sibghatulláhom Mudžaddadím. Medzi smútiacimi boli jeho bývalí spolubojovníci vrátane jeho niekdajšieho hovorcu a chránenca, bývalého afganského prezidenta Hámida Karzaja.

Obrad v prezidentskom paláci v Kábule bol vážnou udalosťou, Mudžaddadího rakvu zahaľovala obrovská zelená štóla zdobená veršami z Koránu, posvätnej knihy islamu, a neskôr afganská vlajka.

Mudžaddadí zomrel v utorok v skorých ranných hodinách vo veku 93 rokov, uviedla agentúra AP.

Súčasný afganský prezident Ašraf Ghaní v smútočnom prejave vyzdvihol Mudžaddadího prínos pri vyhnaní sovietskych vojsk z Afganistanu v 80. rokoch 20. storočia a vyhlásil, že "jeho úmrtie zarmútilo celý národ". Mudžaddadí bol prvým prezidentom po stiahnutí sovietskych vojakov z krajiny a po páde prokomunistickej vlády v Kábule v roku 1992.

V stredu sa bude na kábulskom športovom štadióne konať aj druhý obrad - určený pre širokú verejnosť.

Mudžaddadí, ktorý nosieval biely turban a používal umiernenú rétoriku, bol ideovým vodcom exprezidenta Karzaja, ktorý patril počas sovietskej okupácie Afganistanu v 80. rokoch minulého storočia do jeho protikomunistickej odbojovej skupiny.

Táto Mudžaddadího povstalecká skupina - Afganský národný oslobodzovací front, podporovaný Spojenými štátmi - bol azda najmenšou a najumiernenejšou povstaleckou skupinou bojujúcou za vyhnanie niekdajšej Červenej armády z Afganistanu.

Sovietska invázia prišla na vrchole studenej vojny medzi Amerikou a bývalým Sovietskym zväzom. Posledný sovietsky vojak opustil Afganistan 15. februára 1989, čím sa skončila desaťročná invázia - tej sa nepodarilo poraziť protikomunistických povstalcov podporovaných Spojenými štátmi, ktorí boli v tom čase známi ako mudžáhidi (mudžahedíni), čiže svätí bojovníci.

Prezident USA Ronald Reagan nazval mudžáhidov "bojovníci slobody". Z niektorých sa neskôr stali členovia fundamentalistického hnutia Taliban, z iných tvrdí vojenskí vodcovia a následne aj politickí lídri Afganistanu.

Mudžaddadí bol etnický Paštún z Kábulu a pochádzal z hlboko rešpektovanej, nábožensky založenej rodiny, ktorá v náboženských otázkach často radila bývalým afganským kráľom.

"Vždy sa snažil o mier a stabilitu v Afganistane, ale zomrel, skôr než sa mu toto želanie splnilo," povedal zástupca šéfa mierovej rady Abdul Rahmán Salím. "Stále sme krajinou vo vojne," dodal.

Prezident Ghaní vyhlásil na počesť zosnulého Mudžaddadího na stredu štátny smútok. Všetky vládne inštitúcie, banky, úrady a školy sú zatvorené.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.