Bratislava 10. júla (TASR) – Leto, dovolenky a prázdne byty sú príležitosťou pre vlamačov, ktorí dokážu byt nielen vykradnúť, ale aj zničiť. V tomto letnom období poisťovne evidujú zvýšený záujem o poistenie majetku pred odchodom na dovolenku. Je vhodné najmä vtedy, keď niekto plánuje dlhší pobyt v zahraničí a má záujem v čase neprítomnosti svoje bývanie ochrániť.
"Každý majiteľ mal by si sám ohodnotiť majetok a podľa toho si vybrať aj poistnú sumu. Pokiaľ sú v byte veci bez hodnoty, stačí uzavrieť zmluvu s nízkou poistnou sumou. Pokiaľ je v ňom už hodnotnejšia vec, napríklad drahý počítač, treba si poistné plnenie nastaviť na takú sumu," upozornil hovorca poisťovne Aegon Ján Ďurech.
Prístup do bytu musí mať minimálnu úroveň mechanického zabezpečenia.
"Každá poisťovňa má minimálnu úroveň zabezpečenia obsiahnutú vo všeobecných obchodných podmienkach, spravidla to musia byť pevne osadené dvere s bezpečnostným zámkom. Pri tejto minimálnej mechanickej úrovni zabezpečenia sú ceniny v našej poisťovni poistené do sumy 1000 eur a osobný majetok v domácnosti do sumy 20.000 eur," povedal Ďurech. Okolo týchto súm sa pohybuje plnenie aj iných poisťovní.
"Pri vyšších stupňoch zabezpečenia je osobný majetok u nás chránený do plnej výšky poistnej sumy. Pokiaľ by niekto mal uzavreté dve poistky, neznamená to, že z oboch dostane poistné plnenie v prípade, že dôjde k vlámaniu. Plnenie v prípade poistnej udalosti je vždy len jedno," zdôraznil Ďurech.
Najľahšou prístupovou cestou pre zlodejov sú okná a dvere, zabezpečeniu ktorých treba venovať osobitnú pozornosť. Pri vlámaní cez okno zohráva úlohu i výška parapetu od zeme.
"Ak zlodej vnikne do bytu cez otvorené okno vo výške presahujúcej tri metre nad chodníkom, klientom poskytujeme plnenie podľa spôsobenej škody maximálne do výšky poistnej sumy." Podľa Ďurecha v ich poisťovni nie je podstatné, či majiteľ pred odchodom na dovolenku zabudol okno zavrieť. Pripomenul tiež, že poistenie môže ochrániť aj drobné stavby a nebytové priestory, v ktorých sa zvyknú uskladňovať drahé bicykle, detské kočíky alebo záhradný nábytok a náradie.
Ak by predsa len k vlámaniu došlo, treba to bezodkladne nahlásiť polícii aj poisťovni.
"Každá poisťovňa predpisuje lehotu, počas ktorej poistnú udalosť treba nahlásiť, ak klient chce peniaze z poistky. Ak sa prešetrovanie prípadu naťahuje, klient by si mal znovu preštudovať obchodné podmienky. Dočíta sa v nich, po akom čase má nárok na vyplatenie preddavku na poistné plnenie. Napríklad, v našej poisťovni sú to tri mesiace," doplnil Ďurech. Upozornil tiež, že poškodené veci netreba hneď upratovať. "V obchodných podmienkach sú ustanovenia o tom, koľko dní sa musia veci nechať v pôvodnom stave. Počas tejto lehoty, napríklad päť dní, môžete urobiť iba také opatrenia, ktoré sú nevyhnutné na zmiernenie škôd."
Ak zlodej nemusel prekonať žiadnu prekážku, napríklad ak si byt otvoril kľúčom, poisťovňa takúto udalosť ťažko uzná za poistnú udalosť. Klient v takých prípadoch nemôže počítať s vyplatením poistného.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR