Bratislava 26. augusta (OTS) - Aby sme v septembri opäť naplno nabehli na pracovné, školské i rodinné povinnosti, pozrime sa, ako sa udržať v dobrej finančnej kondícii.
Náš tip – aplikácia do telefónu i tabletu na www.rodinnyrozpocet.sk
Rodinné financie riešte aj s deťmi
September je pre naše peňaženky hotový víchor, ak s ním vopred nepočítame. Nezabúdajme na školské poplatky, električenky, stravné lístky, internát pre tých starších, jazykovka či tanečná. Ak máte doma maturanta a na obzore stužkovú, musíte byť o krok vpredu. „Je dobré, ak o týchto výdavkoch vedia aj deti, samozrejme rozprávajte sa s nimi primerane ich veku. Zapojte ich do rodinného rozpočtu napríklad aj pomocou aplikácie v telefóne alebo tablete. Môžete tak spolu sledovať, v akej kondícii je váš domáci rozpočet, rovnako i príjmy a výdavky jednotlivých členov rodiny,“ vysvetľuje Pavol Škoda, lektor Školy rodinných financií.
Ako zostaviť rozpočet?
Aby ste zostavili reálny rozpočet, je potrebné viesť si aspoň dva mesiace podrobnú evidenciu všetkých príjmov a výdavkov. Môžete ich písať do zošita, tabuľky v počítači alebo napríklad do mobilnej aplikácie. „Každý príjem, ale taktiež aj každý výdaj dôsledne zaznamenajte. Tak získate prehľad, kam sa vám peniaze za ten mesiac rozkotúľali a odkiaľ k vám peniaze prišli. Po získaní tohto prehľadu si zostavíte rozpočet na nasledujúci mesiac. Po skončení mesiaca rozpočet vyhodnoťte. Ak boli vaše výdavky vyššie ako príjmy musíte sa snažiť znížiť výdavky, zvýšiť príjmy alebo oboje,“ radí Marián Kolembus z Provident Financial.
Splátky nepočkajú
Ak ste neplatili dovolenku z úspor a využili ste pôžičku z banky alebo značkovej nebankovky, pozor – po čase oddychu sú pred vami mesiace pravidelných splátok, neraz až do ďalšieho leta! Aj odložená, „odpustená“ alebo iná zvýhodnená splátka úveru má svoj začiatok. Skontrolujte si aj čerpanie financií z kreditnej karty či stav povoleného prečerpania na účte. Tie často ako pôžičku ani nevnímame, ale takisto majú svoju splátku a úrok.
Domácnosť je „malá banka“
Každá domácnosť nejakým spôsobom funguje, potrebuje príjmy a nevyhnutne má i výdavky. Práve tie sú podstatnou položkou pri každej žiadosti o úver a banky naozaj vedia prečo. Potrebujeme jesť, tankovať do auta, platiť telefóny, nájomné... Pri tejto položke v rozpočte jednoducho nemôže byť nula, alebo nepresný odhad. „Pokiaľ som si nezačala denne písať, koľko som minula na domácnosť, vôbec som nemala reálny prehľad, koľko nás stojí za mesiac jedlo, benzín a ďalšie náklady, ktoré som nejako prirodzene prehliadala. Ich súčet ma zaskočil, pretože sme prejedli a prejazdili viac, ako je splátka hypotéky, ktorú som vnímala ako najväčšiu položku v našom rozpočte,“ povedala Dana z Rožňavy, účastníčka Školy rodinných financií.
S mobilmi rozumne
Či ste na pláži, na horách alebo vás dovolenka čaká „po sezóne“, venujte pozornosť svojim mobilným spoločníkom. Oplatí sa to. Už pred cestou najmä do zahraničia by ste si mali byť istí, či je váš mobil a internet nastavený podľa vašich potrieb. Informujte sa, koľko vás budú stáť hovory či internet. Oprášte i manuál telefónu, hlavne čo sa zamedzeniu prenosu dát týka. Jedným dotykom tak môžete zabrániť malej katastrofe na faktúre.
Zľavy všade a na všetko
Ak sa bezhlavo vrhnete do obchodov s nekonečne „výhodnými“ ponukami, potom môžete racionálne položky v rodinnom rozpočte jednoducho zmazať! Potrebujete niektoré veci len preto, že „sa to oplatí“? Tí čo nepoznajú mieru a svoje možnosti, sa často ani nepýtajú, nie aby si na túto otázku odpovedali.
Od septembra rátame Vianoce
Nesmejte sa! Kto z vás po lete neodpočítava mesiace – september – škola, ubehne ako voda, v októbri už predávajú ozdoby na stromček, november je dušičkový a na Mikuláša je s rokom hotovo! Sviatky sú každý rok a každý rok počítame, ako ich „zaplatíme“. Jednou z položiek v rozpočte už od septembra môžu byť práve Vianoce...
Náš tip na spravovanie rodinného rozpočtu: www.rodinnyrozpocet.sk.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR