Teherán 9. septembra (TASR) - Iránske úrady zatkli troch cudzincov cestujúcich po krajine, ktorých podozrievajú, že mali v pláne pripojiť sa v susednom Iraku k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).
Iránska tlačová agentúra IRNA dnes citovala vyhlásenie ministra vnútra Abdolrezu Rahmáního-Fazlího, ktorý uviedol, že iránska pohraničná stráž zastavila na hraniciach s Irakom viacero osôb, z ktorých tri zatkla. Podľa Fazlího sú medzi zatknutými občania Afganistanu a Pakistanu. Bližšie podrobnosti, kedy a kde došlo k zadržaniu, agentúra nezverejnila.
Fazlího vyhlásenie zo schôdzky s predstaviteľmi miestnych výkonných orgánov je podľa AP ojedinelým prípadom, keď nejaký iránsky oficiálny predstaviteľ pripustil možnosť, že na území Iránu môžu byť podporovatelia IS.
Abdolrezá Rahmání-Fazlí sa vo svojom vystúpení snažil upokojiť obavy z vývoja v susednom Iraku a z rozšírenia tamojších násilností do Iránu, v ktorého pohraničí s Irakom žije nepočetná sunnitská menšina. "V Iráne niet miesta pre teroristické skupiny. Iránske bezpečnostné zložky a civilisti, ktorí žijú pri hraniciach, sú si vedomí nebezpečenstva," uviedol minister vnútra.
Agentúra IRNA citovala aj vyhlásenie miestneho vyššieho policajného veliteľa, ktorý na schôdzke informoval o pokusoch naverbovať mladých mužov z iránskych sunnitských rodín za príslušníkov oddielov Islamského štátu. Veliteľ ubezpečil, že iránska polícia je na ohrozenie zo strany IS pripravená reagovať.
Prevažne šiitský Irán podporuje irackú vládu v jej boji proti ozbrojencom IS, ktorí sa počas tohto leta zmocnili časti západného a severného Iraku a ovládajú aj východ susednej Sýrie - na tomto území vyhlásili kalifát.
Podobne ako USA a najnovšie aj Kanada vyslal Irán do Iraku vojenských poradcov, aby pomohli vláde v Bagdade v boji s prevažne sunnitskými radikálnymi islamistami.
Islamský štát vyvolal 19. augusta vo svete šok a pobúrenie zverejnením záznamu z brutálneho zabitia uneseného Američana, 40-ročného novinára Jamesa Foleyho. Jeho vražda - odrezanie hlavy - mala byť pomstou za podporu, ktorú Američania poskytujú irackým a kurdským silám vzdorujúcim Islamskému štátu. Dva týždne nato rovnaký osud ako Foleyho postihol aj ďalšieho amerického novinára - Stevena Sotloffa.
V snahe zastaviť rozpínavosť IS najvyšší predstavitelia NATO minulý týždeň na summite vo Walese prerokovali stratégiu boja voči sunnitským militantom. Americký minister zahraničných vecí John Kerry vo Walese oznámil, že Spojené štáty sformujú "jadro koalície" pre boj s militantmi Islamského štátu v Iraku a vyzval spojencov a partnerov, aby ich podporili, zdôrazňujúc, že účasť pozemných síl je vylúčená.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR