V Bratislave sa koná 10. ročník súťaže v rámci Bosákovho dňa

Bankár MICHAL BOSÁK, ktorý po odchode do USA pracoval najprv ako baník, obchodník s vínom, neskôr založil banku First National Bank a ako prezident tejto banky sa v roku 1907 podpísal na americkú desaťdolárovku. Bol aj jedným zo signatárov Pittsburskej dohody. Zomrel 18.2.1937. Foto: TASR

Bratislava 8. apríla (TASR) - V priestoroch Národnej banky Slovenska (NBS) sa dnes koná Bosákov deň 2016. V rámci tohto podujatia študenti stredných škôl zabojujú o ocenenie Bosákova cena.

Tento rok sa koná 10. ročník tejto medzinárodnej slovensko- českej súťaže. Podujatie organizuje Společnost Michala Bosáka pri príležitosti 130. výročia príchodu americko-európskeho filantropa a bankára Michala Bosáka do Ameriky, 100. výročia podpisu Clevelandskej dohody, 95. výročia založenia Americko-slovenskej banky a 90. výročia darovania prvej novostavby Štátnej ľudovej školy na území Československa po skončení 1. svetovej vony štátu Michalom Bosákom v jeho rodnej obci Okrúhle.

Účastníci podujatia sa počas dneška dozvedia viac o živote Michala Bosáka, histórii platidiel v USA, ale napríklad aj o spôsoboch overenia pravosti novej bankovky v hodnote 10 a 20 eur.

Do súťaže sa mohli so svojím ekonomickým projektom zapojiť študenti všetkých slovenských a českých stredných škôl a gymnázií. Projekt musí mať finančný prínos a musí byť realizovateľný v praxi. Pre víťaza je pripravená návšteva Európskeho parlamentu v Bruseli na pozvanie europoslanca Eduarda Kukana.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR