V Bratislave sú výročné výstavy dvoch veľkých výtvarných spolkov

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 8. apríla (TASR) – Veľkú prezentáciu tvorby členov Spolku výtvarníkov Slovenska (SVS) predstavuje výstava Stretnutie 2016. Je inštalovaná v galérii Slovenského rozhlasu v Bratislave, kde potrvá do 29. apríla.

"Je to jedna z najväčších salónnych výstav nášho spolku. Každoročne sa ich zúčastňuje okolo 70 autorov, na tejto je ich 81 a k nej sme vydali najväčší, 90-stranový katalóg. Oproti podobným združeniam máme veľkú výhodu, že máme pomerne dosť mladých umelcov do 35 rokov. Tým aj výstava dostáva inú dimenziu, istú sviežosť, bezprostrednosť aj veľkorysosť," uviedla na štvrtkovej (7. 4.) vernisáži výstavy pre TASR jej kurátorka Mária Horváthová.

Najviac je zastúpená maľba v klasickej technike olej a akryl, čo predstavuje dve tretiny výstavy. Zvyšok je socha, a to je podľa kurátorky veľmi dobrý pomer, pretože sochárska tvorba je v súčasnosti u nás na ústupe.

"Myslím si, že z podobných združení má SVS sochársku skupinu naozaj najlepšie zastúpenú. Máme aj mladých autorov, ktorí tu vystavujú tiež nové veľké objekty. Novú tvorbu má aj grafik Vladimír Gažovič, ktorý vlani získal cenu nášho spolku. Veľmi si cením, že umelec jeho formátu je taký aktívny a výkonný, že dokáže realizovať veľké grafiky v náročnej technike škrabanej litografie," dodala kurátorka.

Na výstave Stretnutie sú známe mená autorov, ktorých rukopis už vošiel do povedomia verejnosti. Sú to obrazy a sochy Ondreja Zimku, Evera Púčeka, Ľuba Zelinu, Andreja a Márie Rudavských, Alexandra Ilečka, Štefana Bobotu, Vladimíra Kudlíka. Rozmerné plátna a sugestívne plastiky maliarov a sochárov strednej generácie, Juraja Oravca, Alexeja Vojtáška, Petra Pollága, Štefana Poláka, Vladimíra Petríka, Ota Bachoríka, Viťa Bojňanského, Juraja Čuteka, Milana Lukáča, Roberta Szittaya, Daniela Bidelnicu, Drahora Prihela, Ivana Patúca či Dušana Sekelu, predstavujú zaujímavú interpretáciu reality i autorských predstáv. SVS tradične preferuje tvorbu mladších autorov. Nimi sú Milina Zimková, Ondrej 4., Xénia Bergerová, Stanislav Kiča, Veronika Fodorová, Jakub Bachorík, Pavel Dubina, Robert Szittay, Silvia Litva Polák, Jakub Trajter a ďalší, ktorí sa v súvislosti s poslednými spolkovými prezentáciami v Paríži, Prahe, Viedni a Varšave stávajú známymi i v zahraničí.

Súbežne s touto výstavou je podobná výročná prezentácia Spoločnosti voľných výtvarných umelcov (SVVU) v bratislavskej galérii Umelka. Na ich 25. Salóne, ktorý potrvá do 24. apríla, sa podieľa 56 autorov. Okrem najviac zastúpenej maľby ponúkajú grafiku, fotografiu, sochu a inštalácie.

"Z vystavujúcich je 15 autorov vo veku od 75 do 84 rokov, napriek tomu sa prezentujú sviežimi dielami. Najmladší umelec má 40 rokov," prezradila na vernisáži (6. 4.) kurátorka výstavy Dagmar Srnenská.

V expozícii sú obrazy Ladislava Bergera, Evy Linhartovej, Jarmily Veľkej, Michala Studeného, Petra Uchnára, Igora a Júlii Piačkovcov, Miloša Šimurdu, Pavla Kráľa, Milana Tvrdoňa, Miloša Vanka. Objekty Alojza Drahoša, Mareka Žitňana, Bohdana Jelínka, Miroslava Pribiša či Ivety Tomanovej. Viacerí výtvarníci majú svoje diela na oboch výstavách.

"Ich pravidelní návštevníci majú možnosť vytvoriť si relatívne komplexný obraz o súčasnej slovenskej maľbe i plastike," navrhuje Mária Horváthová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR