Asistencia Tatara Detroitu nepomohla, Chicago vyhralo v St. Louis

Na archívnej snímke hokejisti Detroitu počas zápasu, v strede Slovák Tomáš Tatar Foto: TASR/AP

New York 16. apríla (TASR) - Hokejisti Detroitu Red Wings prehrávajú v sérii 1. kola osemfinále play off zámorskej NHL s Tampou Bay už 0:2 na zápasy. V noci na sobotu ťahali za kratší koniec po výsledku 2:5. K úspechu im nepomohla ani asistencia slovenského útočníka Tomáša Tatara.

Darilo sa Chicagu. Obhajca trofeje s Mariánom Hossom a už aj Richardom Pánikom v zostave triumfoval na ľade St. Louis 3:2 a vyrovnal stav série na 1:1.

Strojcom víťazstva "bleskov" bol útočník Tyler Johnson, ktorý strelil dva góly (vrátane víťazného) a pridal dve asistencie. Ziskom štyroch kanadských bodov v zápase play off vyrovnal klubový rekord Vincenta Lecavaliera, ktorý 17. mája 2011 mal v súboji s Bostonom Bruins bilanciu 1+3. V prvých dvoch dueloch nazbieral drobný útočník šesť bodov (2+4) a potvrdil, že sa mu proti Red Wings darí. Minulý rok strelil v 1. kole play off pri sedemzápasovom triumfe Lightning nad Detroitom šesť gólov a pridal asistenciu. "Ten chlapec je neuveriteľný, dodáva nášmu tímu energiu a dokáže rozhodovať zápasy," povedal na adresu 25-ročného útočníka Brian Boyle, ktorý strelil jeden z gólov Tampy. Formácia Johnson, Alex Killorn a Nikita Kučerov získala v prvých dvoch dueloch spolu 15 bodov. "Sú veľmi nebezpeční najmä v brejkových situáciách," povedal pre nhl.com kapitán Detroitu Henrik Zetterberg.

Detroit dvakrát v zápase vyrovnal, ale na Johnsonove zásahy už nedokázal odpovedať a druhé víťazstvo Tampy v Amalie Arena potvrdil do prázdnej bránky Killorn. Prvý gól Detroitu 19-ročný strelil nováčik Dylan Larkin a otvoril si účet v bojoch o Stanleyho pohár. Naposledy skóroval tínejdžer Red Wings v play off pred 25 rokmi, keď sa 8. apríla 1991 presadil proti St. Louis Keith Primeau. Asistenciu pri góle veterána Brada Richardsa, ktorý v presilovke vyrovnal na 2:2, zaznamenal Tomáš Tatar a bodoval aj v druhom zápase tejto série. Na ľade bol celkovo 15 minút a 45 sekúnd, zaznamenal "mínusku" a dve minúty si odsedel na trestnej lavici. Druhý slovenský útočník Detroitu Tomáš Jurčo sa do zostavy opäť nedostal. Záver duelu okorenila bitka, do ktorej sa zapojili všetci hráči na ľade. Séria pokračuje v nedeľu v Detroite.

O víťazstve Chicaga rozhodol 4 minúty a 19 sekúnd pred koncom tretej tretiny v presilovke Andrew Shaw, keď zblízka dorazil puk za chrbát Briana Elliotta a poslal svoj tím do vedenia 2:1. Všetko mohlo byť inak, keby o tri minúty skôr platil gól ruského útočníka Blues Vladimira Tarasenka. Kouč Chicaga Joel Quenneville však využil "challenge" a rozhodcovia zásah St. Louis na 2:1 napokon pre ofsajd neuznali . "Niekto na lavičke začal kričať, že to bol ofsajd. Požiadal som o preverenie situácie a napokon to bolo dobré rozhodnutie," povedal Quenneville. V závere skóroval do prázdnej bránky Artemij Panarin a gól obrancu Blues Kevina Shattenkirka 1,1 sekundy pred koncom už ken kozmeticky upravil výsledok. Z víťazstva sa tešili aj dvaja Slováci - Marián Hossa počas 15 a pol minúty zaznamenal štyri strely a "mínusku", šancu na krídle tretej formácie dostal aj Richard Pánik, ktorý hral 7 minúty a 20 sekúnd a pripísal si dvojminútový trest. Do zostavy "jastrabov" sa po šesťzápasovom treste vrátil hviezdny obranca Duncan Keith a okamžite dal o sebe vedieť. Na ľade bol takmer 31 minút, strelil gól a pridal aj asistenciu. Jeho zásah 4,4 sekundy pred koncom druhej tretiny na 1:1 bol vôbec prvý pre Chicago v tejto sérii a ukončil 108:59 minúty trvajúcu sériu Eliotta bez inkasovaného gólu. Brankár Corey Crawford zaznamenal 29 zásahov a pripísal si 46. víťazstvo v playoff. V historických tabuľkých Blackhawks sa dostal na prvé miesto, keď predbehol Tonyho Esposita. Séria sa za stavu 1:1 sťahuje do Chicaga, tretí zápas je na programe v nedeľu v United Center.

Florida zdolala New York Islanders 3:1 a vyrovnala stav série na 1:1. Výborný výkon podal brankár Roberto Luongo, ktorý chytil 41 striel hostí a ukončil osobnú sedemzápasovú sériu prehier v play off. "Bolo to veľmi dôležité víťazstvo, nemohli sme doma zaváhať aj druhýkrát, to už by bolo zlé," povedal brankársky veterán zámorským novinárom. Do dvojgólového vedenia poslali "panterov" Reilly Smith, ktorý dal dva góly aj v prvom zápase, a Nick Bjugstad. Hostia potom zásluhou kapitána Johna Tavaresa znížili, ale obranca Dmitrij Kulikov 9,3 sekundy pred koncom do prázdnej bránky definitívne rozhodol. Jaromir Jágr nedal gól v play off už 33 zápasov, naposledy sa v bojoch o Stanleyho pohár presadil v roku 2012. V bránke Islanders pre zranenie slabín stále chýbal Jaroslav Halák.

Nashville odštartoval svoju sériu štvrťfinále Západnej konferencie víťazstvom 3:2 na ľade Anaheimu. Víťazný gól dal v polovici tretej tretiny Filip Forsberg, keď si jeho prihrávku na Colina Wilsona nešťastne zranil korčuľou do vlastnej bránky obranca Shea Theodore. Dvadsaťjedenročný Švéd dal piaty gól vo svojom siedmom zápase v play off. Skóre duelu otvoril už v 35. sekunde hosťujúci útočník James Neal, ktorý strelil druhý najrýchlejší gól klubovej histórie od začiatku zápasu play off. "Nehrali sme tak dobre, aby to stačilo na úspech. Určite to však nie je žiadny tragédia. Veľa tímov už prehralo prvý zápas série," povedal pre nhl.com tréner Ducks Bruce Boudreau.

NHL - play off - 1. kolo:

druhé zápasy štvrťfinále Východnej konferencie

TAMPA BAY LIGHTNING - DETROIT RED WINGS 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Góly:
16. Kučerov (Hedman, Johnson), 27. Boyle (Drouin, Coburn), 47. Johnson (Killorn), 55. Johnson (Kučerov, Garrison), 58. Killorn (Carle, Johnson) - 24. Larkin (Ericsson, Kronwall), 45. Richards (Green, TATAR). Brankári: Bishop - Howard, strely na bránku: 31:32, 19.092 divákov
/stav série: 2:0/

FLORIDA PANTHERS - NEW YORK ISLANDERS 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Góly:
5. Smith (Bjugstad, Huberdeau), 27. Bjugstad (Smith, Kulikov), 60. Kulikov (Barkov) - 57. Tavares (Leddy, Okposo). Brankári: Luongo - Greiss, strely na bránku: 31:42, 18.373 divákov.
/stav série: 1:1/

druhý zápas štvrťfinále Západnej konferencie

ST. LOUIS BLUES - CHICAGO BLACKHAWKS 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Góly:
36. Tarasenko (Schwartz, Lehterä), 60. Shattenkirk (Backes) - 40. Keith (Kane, Toews), 56. Shaw (Seabrook, Kane), 59. Panarin (Keith). Brankári: Elliott - Crawford, strely na bránku: 31:29, 19.846 divákov.

prvý zápas štvrťfinále Západnej konferencie

ANAHEIM DUCKS - NASHVILLE PREDATORS 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Góly
: 18. Getzlaf (Fowler, Perry), 21. Kesler (Cogliano, Lindholm) - 1. Neal (Johansen), 28. Wilson (Ellis, Josi), 51. Forsberg. Brankári: Gibson - Rinne, strely na bránku: 29:33, 17.236 divákov.
/stav série: 0:1/

Slováci v akcii:
Tomáš Tatar (Detroit) 15:45 0 1 1 -1 1 0
Marián Hossa (Chicago) 15:22 0 0 0 -1 4 0
Richard Pánik (Chicago) 07:20 0 0 0 0 0 2
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty/

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR