V Ekvádore, zasiahnutom zemetrasením eviduje MZV deväť Slovákov

Na snímke zrútený hotel v meste Manta po zemetrasení v Ekvádore. Foto: TASR/AP

Quito/Bratislava 18. apríla (TASR) - V Ekvádore, ktorý zasiahlo v sobotu silné zemetrasenie, sa podľa slovenského ministerstva zahraničných vecí nachádza deväť Slovákov. Toľko ich totiž rezort eviduje v dobrovoľnom registračnom formulári. "V deň zemetrasenia to bolo päť registrovaných občanov," priblížil TASR hovorca ministerstva Peter Stano.

Reálne počty Slovákov v Ekvádore však podľa jeho slov môžu byť vyššie. "Keďže nie všetci, ktorí cestujú do danej destinácie, sa rozhodnú registrovať sa," vysvetlil Stano.

Rezort diplomacie doposiaľ nezaznamenal žiadne informácie o tom, že by sa slovenskí občania v Ekvádore boli ocitli v ťažkostiach spôsobených zemetrasením alebo jeho dôsledkami.

Radiožurnál Českého rozhlasu informoval, že v krajine sa nachádzajú dvaja Slováci a traja Česi. Tí tvoria skupinu fotografov, ktorá je tam s cestovnou kanceláriou Away. Nachádzajú sa však mimo oblasti, ktorú zasiahlo zemetrasenie. Skupina má momentálne putovať amazonským pralesom.

"Podľa českých zdrojov sú slovenskí občania, ktorí boli spomínaní v súvislosti s výpravou organizovanou českou cestovnou kanceláriou, v poriadku," podotkol Stano.

V sobotu zasiahlo pobrežie Ekvádoru zemetrasenie s magnitúdou 7,8. Išlo o najsilnejšie zemetrasenie v tejto latinskoamerickej krajine za posledné desaťročia. Vyžiadalo si najmenej 272 mŕtvych a takmer 2600 zranených.

Podľa americkej geologickej služby USGS sa epicentrum otrasov nachádzalo 27 kilometrov juhovýchodne od mesta Muisne, v riedko obývanej oblasti rybárskych prístavov, obľúbenej najmä medzi zahraničnými turistami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR