Le Drian: Vytvárajú sa podmienky na porážku a likvidáciu Dáišu

Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian Foto: TASR/AP

Paríž 21. apríla (TASR) - Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian dnes s opatrným optimizmom pripustil, že extrémistická organizácia Islamský štát (IS/Dáiš) by mohla byť porazená a zlikvidovaná.

Vo vysielaní rozhlasovej stanice France-Info Le Drian dnes vysvetlil, že Dáiš v Iraku a Sýrii prišiel o 30-40 percent územia, ktoré predtým dobyl a obsadil. Podľa ministra sa teraz vytvárajú podmienky na to, aby bol Dáiš zlikvidovaný.

Informoval, že cieľom Spojenými štátmi vedenej koalície je Mósul v Iraku a severosýrska Rakka, ktorá je baštou islamistov v Sýrii. Podľa Le Driana by obe mestá "mali padnúť" do konca tohto roka. Poznamenal pritom: "Toto hovorím s veľkou dávkou opatrnosti, ale je to prvýkrát, čo prichádzam s takýmto trochu optimistickým posolstvom".

Francúzske médiá upozorňujú, že s týmto pomerne optimistickým výhľadom Le Drian prišiel v čase, keď je Francúzsko naďalej vystavené hrozbe teroristických útokov, podobných tým, ako sa odohrali vlani na jeseň v Paríži a pred mesiacom v Bruseli.

Médiá však súčasne pripomínajú správy, že IS utrpel náletmi západných spojencov i Ruska veľké ekonomické straty a prišiel o časť zdrojov svojich príjmov, čo oslabuje aj jeho vojenskú silu.

Le Drian okrem toho upozornil aj na rozdrobenie kalifátu, ktorý IS vyhlásil na obsadených územiach v Sýrii a Iraku. Vysvetlil, že Dáiš "ustupuje, a ustupuje výrazne. Odvtedy, ako Dáiš okupuje Sýriu a Irak, a odkedy sa v júni roku 2914 pokúsil dobyť Bagdad, stratil 30-40 percent (svojho) územia. To je veľa!".

Francúzsko sa už takmer pol druha roka angažuje v Sýrii a Iraku vo vojenských operáciách koalície vytvorenej z približne 60 krajín pod vedením USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR