Kolumbia zdolala v otváracom dueli Copa America USA 2:0

Americký futbalista John Brooks (vpravo) sa háda s čiarovým rozhodcom po faule na Kolumbijčana Juana Cuadrada v otváracom zápase Copa America USA - Kolumbia v kalifornskej Santa Clare 3. júna 2016. Foto: TASR/AP

Santa Clara 4. júna (TASR) - Futbalisti Kolumbie triumfovali v otváracom zápase 45. ročníka Copa America nad domácim USA 2:0. O cennom víťazstve na úvod rozhodli už v prvom polčase, keď sa najskôr v 8. minúte presadil premiérovo v národnom drese Cristian Zapata a tesne pred polčasom poistil triumf z penalty James Rodriguez.

Úvodný duel tradičného juhoamerického šampionátu, ktorý sa pri príležitosti osláv storočnice rozšíril aj do zóny CONCACAF, si nenechal ujsť ani prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino. Američania mali od začiatku ofenzívne chúťky, ale v 8. minúte ich schladil efektný Zapatov volej zvnútra pokutového územia po rozohranom rohu z pravej strany. Hralo sa síce vo vysokom tempe, no bez gólových príležitostí. Až v závere polčasu zahral v pokutovom území rukou Yedlin a Rodriguez nariadenú penaltu premenil - 0:2. Druhý polčas priniesol niekoľko skvelých príležitostí na zmenu skóre, či už priamy kop Dempseyho alebo únik Baccu, no gól už nepadol.

"Po takomto zápase vždy vládne sklamanie a frustrácia. Chcete vstúpiť do turnaja čo najlepšie, aby ste sa mali od čoho odraziť a takto to dopadne... Máme ešte dve príležitosti na to, aby sme vyhrali, ďalšie zaváhanie je neprípustné," uviedol obranca Geoff Cameron. Jedným z dvoch úspešných strelcov zápasu bol James Rodriguez, ktorý v 73. minúte odstúpil z hry po bolestivom páde na ľavé rameno. "Nechcem privolávať hrozivé scenáre, musíme si počkať na vyjadrenie nášho lekárskeho tímu," povedal tréner Kolumbie Jose Pekerman.

V prípade predĺženia finále Copa America povolila FIFA štvrté striedanie

Vo futbalovom finále 45. ročníka Copa America budú môcť oba tímy v prípade predĺženia využiť štvrté striedanie. Informovala agentúra AP.

Zmena sa dotkne len vyvrcholenia tradičného juhoamerického šampionátu, do ktorého sa pri príležitosti stého výročia zapojilo aj šesť tímov zo zóny Severnej, Strednej Ameriky a Karibskej oblasti (CONCACAF). V ostaných fázach vyraďovacích bojov nie je štvrté striedanie nevyhnutné, keď v prípade nerozhodného výsledku v riadnom hracom čase bude ihneď nasledovať jedenástkový rozstrel.

Organizátorom turnaja schválila Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) aj ďalšiu zmenu, žlté karty sa po štvrťfinále automaticky zmažú.