Osobnosti sa ozdobia belasým motýľom, podporia svalových dystrofikov

Ilustračná snímka Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 10. júna (TASR) - Svalovým dystrofikom sa aj tento rok podarilo do kampane Belasý motýľ zapojiť mnohé známe tváre z kultúrneho, športového a verejného života, ktoré sa práve dnes ozdobia belasým motýlikom. Ten pre kampaň vyrobila dizajnérka Katarína Blaško Švecová. TASR informovala Andrea Madunová, predsedníčka Organizácie muskulárnych dystrofikov na Slovensku.

Svoju fotografiu zverejnia na svojom facebookovom profile a vyzvú fanúšikov, aby aj oni podporili kampaň Belasý motýľ zaslaním darcovskej SMS alebo aj on-line spôsobom. Urobí tak aj futbalista Marek Hamšík, fotografiou s belasým motýlikom sa svojim priateľom prihovorí aj majster sveta v chôdzi Matej Tóth, speváčka Celeste Buckingham či riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.

Kampaň Belasý motýľ má za cieľ informovať verejnosť o svalovej dystrofii a získať finančné prostriedky na nákup kompenzačných pomôcok pre ľudí, ktorí s týmto ochorením žijú. Svalová dystrofia je ochorenie svalov celého tela, spôsobuje bezvládnosť, odkázanosť na pomoc druhej osoby a rôzne pomôcky. Najťažšie formy ochorenia spôsobujú odkázanosť na dýchanie pomocou umelej ventilácie v domácom prostredí. Ochorenie má postupne sa zhoršujúci priebeh, ktorý sa nedá zastaviť a je nevyliečiteľné. Postihuje deti aj dospelých.


Verejnosť môže tiež pomôcť svalovým dystrofikom

Slováci môžu dnes prostredníctvom verejnej zbierky finančne podporiť muskulárnych dystrofikov. Ľudia s týmto ochorením sú odkázaní na pomoc druhej osoby, pretože ich svaly sa stávajú bezvládnymi. Na potrebu pomôcť im poukazuje 16. ročník kampane Belasý motýľ, zbierka a sprievodné akcie v rámci nej sa konajú vo viac ako 60 mestách a obciach.

Motýľ symbolizuje krehkosť a túžbu po slobodnom a voľnom pohybe a takí sú aj svaloví dystrofici, uviedla Andrea Madunová z Organizácie muskulárnych dystrofikov (OMD). Výťažok z verejnej zbierky pôjde na doplatky bezbariérových úprav domácností či na úhradu kompenzačných zdravotných pomôcok, ktoré štát prepláca len čiastočne. Svaloví dystrofici potrebujú podľa OMD špeciálne vozíky s možnosťou rôznych polohovaní. Z výťažku zo zbierky hradí organizácia aj rekondičné pobyty či tábory pre deti s týmto ochorením. "V doterajšej histórii sme do polovice tohto mája pomohli sumou takmer 260.000 eur už 474-krát," povedala Madunová.

Hlavný stan organizátorov kampane sa bude nachádzať na bratislavskom Námestí SNP. Od 15. h si tam záujemcovia budú môcť vyskúšať paralympijskú loptovú hru boccia, zahrať si šach či levitovať vo zdviháku. Na pódiu vystúpia rôzni hudobní umelci. Koncert Belasého motýľa o 20.00 h možno dnes absolvovať v Piešťanoch v komunitnom centre ŽiWell. Celý výťažok zo vstupného pôjde na účet kampane. V sobotu (11.6.) zase v Bratislave podporia dystrofikov motorkári.

Verejnosť môže do zbierky prispieť aj online, a to cez webovú stránku www.belasymotyl.sk. Peniaze tiež možno zaslať na číslo účtu SK2211000000002921867476 alebo cez darcovskú SMS s textom DMS MOTYL na číslo 877.

Svalová dystrofia je ochorenie svalov celého tela, spôsobuje bezvládnosť, odkázanosť na pomoc druhej osoby a rôzne pomôcky. Najťažšie formy ochorenia spôsobujú odkázanosť na dýchanie pomocou umelej ventilácie v domácom prostredí. Ochorenie má postupne zhoršujúci sa priebeh, ktorý sa nedá zastaviť a je nevyliečiteľné. Postihuje deti aj dospelých.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR