NHL: Jurčo strelil prvý gól v sezóne, skórovali aj Pánik s Tatarom

Tomáš Jurčo ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

New York 28. marca (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Jurčo si otvoril strelecký a súčasne aj bodový účet v tejto sezóne zámorskej NHL. Útočník Chicaga sa gólovo presadil v noci na utorok do siete Tampy Bay, jeho tím však prehral 4:5 po predĺžení.

Jurčo v 14. minúte zvýšil na priebežných 3:1 pre Blackhawks, keď sa po delovke Nicka Schmaltza rýchlo zorientoval pred bránkou "bleskov" a poslal puk popod betón Andreja Vasilevského. Bol to pre neho premiérový presný zásah v jeho 26. zápase sezóny, v rámci ktorej sa koncom februára sťahoval z Detroitu do Chicaga. Dvadsaťštyriročný krídelník tak po 34 zápasoch ukončil strelecký pôst, predtým naposledy skóroval 18. februára 2016 ešte ako hráč Red Wings.

Okrem Jurča zaznamenal jeden presný zásah aj jeho spoluhráč Richard Pánik. V 29. minúte preukázal svoj dôraz, keď zblízka pretlačil puk do siete po vlastnej strele a poslal Chicago už do trojgólového vedenia. "Jastrabi" však komfortný náskok neudržali, domáci ešte v druhej tretine vyrovnali zásluhou dvoch gólov Jonathana Drouina a jedného zásahu Antona Stralmana a 35 sekúnd pred koncom predĺženia nováčik Yanni Gourde rozhodol o triumfe Lightning. "Je to pre mňa výnimočná chvíľa. Tvrdo som na sebe pracoval, aby som mohol hrať v prvom tíme, veď v jednom momente kariéry som sa potácal v ECHL. Je úžasné, že môžem byť tu a hrať s týmito hráčmi," vyslovil sa Gourde po svojom druhom profiligovom góle.

V bránke Tampy vystriedal Slovák Peter Budaj po Jurčovom góle zo 14. minúty Andreja Vasilevského, no od druhej tretiny sa ruský brankár vrátil medzi žŕdky. Tréner hostí Joel Quenneville si nevedel vysvetliť herný výpadok svojich zverencov. "Všetko šlo podľa plánu. Zrazu sme začali byť príliš jemní na súpera v strednom pásme a niekoľkými zbytočnými stratami puku sme mu umožnili dostať sa do šancí. Keď máme puk na hokejke, musíme s ním lepšie zaobchádzať," hneval sa Quenneville.

Na víťazstve Detroitu nad Carolinou (4:3 po predĺžení) sa gólom podieľal krídelník Tomáš Tatar. V 49. minúte sa v presilovke presadil strelou z prvej po prihrávke Gustava Nyquista a svojím 23. tohtosezónnym presným zásahom poslal Red Wings do vedenia 3:2. Triumf "červených krídel" však zariadil až v predĺžení Andreas Athanasiou, ktorý bol autorom víťazného gólu Detroitu aj v predchádzajúcom zápase s Minnesotou.

NHL - sumáre:

BUFFALO SABRES - FLORIDA PANTHERS 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)
Góly: 4. R. O’Reilly (Eichel, Kulikov), 15. Bogosian (Girgensons, Moulson), 22. Gionta (Moulson), 36. Foligno (Eichel, Reinhart) – 31. Marchessault (Huberdeau, Yandle), 37. Huberdeau. Brankári: Lehner - Reimer (36. Berra), strely na bránku: 32:32, 18.564 divákov.

CAROLINA HURRICANES - DETROIT RED WINGS 3:4 pp (1:0, 1:2, 1:1 – 0:1)
Góly: 6. Skinner (Slavin, Stempniak), 40. Faulk (Slavin, Ryan), 60. Faulk (Hanifin, Rask) – 30. Mantha, 31. Mantha (Athanasiou, DeKeyser), 49. TATAR (Nyquist, Zetterberg), 62. Athanasiou (Nyquist). Brankári: Läck - Mrázek, strely na bránku: 42:27, 11.516 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - NASHVILLE PREDATORS 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Góly: 38. Bailey (Leddy) – 11. Fiala (Järnkrök, Bitetto), 24. Arvidsson (Forsberg, Ekholm), 60. Johansen (Ellis). Brankári: Greiss - Saros, strely na bránku: 25:31, 11.671 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - CHICAGO BLACKHAWKS 5:4 pp (1:3, 3:1, 0:0 – 1:0)
Góly: 10. Palát (Hedman, Kučerov), 32. Drouin (Killorn, Stralman), 33. Stralman (McKegg, Palát), 37. Drouin (Hedman, Kučerov), 65. Gourde (Hedman) – 2. Panarin (Kero), 11. Kane (Hjalmarsson, Keith), 14. JURČO (Schmaltz), 29. PÁNIK (van Riemsdyk, Schmaltz). Brankári: Vasilevskij (14.-21. BUDAJ) - Darling, strely na bránku: 30:32, 19.092 divákov.

ST. LOUIS BLUES - ARIZONA COYOTES 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Góly: 28. Schwartz (Steen, Tarasenko), 33. Pietrangelo (Jakupov, Steen), 51. Schwartz (Tarasenko, Steen), 59. Tarasenko (Schwartz, Steen) – 42. DeAngelo (Vrbata, Goligoski). Brankári: Allen - Smith, strely na bránku: 28:22, 19.164 divákov.

CALGARY FLAMES - COLORADO AVALANCHE 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Góly: 2. Monahan (Brodie), 25. Ferland (Gaudreau, Monahan), 45. Brouwer (Monahan, Versteeg), 60. Gaudreau (Ferland, Monahan) – 44. Andrighetto (Johnson, MacKinnon), 59. Andrighetto (Rantanen, Johnson). Brankári: Elliott - Pickard, strely na bránku: 27:26, 17.785 divákov.

___________________________________
/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR