Komentár Jana Bednářa: Bude alebo nebude?

Foto: Teraz.sk

Juhokórejský prezident Mun Če-in prichádza do Washingtonu v okamihu, kedy narastá neistota pred chystaným stretnutím amerického a severokórejského prezidenta.

Podľa pôvodných predstáv mal teraz Mun Če-in spolu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom takpovediac „ladiť detaily“ pripravovanej dohody o denuklearizácii kórejského polostrova, o ktorej sa predpokladá, že bude podpísaná počas schôdzky amerického prezidenta Trumpa so severokórejským vodcom Kimom Čong-unom už 12. júna v Singapure.

V súčasnej chvíli sa ale porada juhokórejského a amerického prezidenta vo Washingtone mení na akési „krízové rokovanie“ medzi oboma spojencami na Ďalekom východe o ďalších vyhliadkach mierovej dohody.

Minulý týždeň dal totiž ako vždy nevyspytateľný severokórejský vládca najavo, že možno od schôdzky s Trumpom ustúpi, údajne kvôli nespokojnosti so súčasným vojenským cvičením juhokórejského a amerického námorníctva.

K tomu je potrebné dodať, že tieto námorné manévre sa konajú pravidelne každý rok a nie sú pre nikoho žiadnym prekvapením. A v čase konania manévrov rastie napätie na kórejskom polostrove vždy.

Ako si udržať moc

Spolupracovníci amerického prezidenta Trupmpa si však už teraz kladú otázku, či Kim Čong-un myslí naozaj vážne svoje predsavzatie uzatvoriť mier a zbaviť sa jadrových zbraní. Americký viceprezident Mike Pence v pondelok v rozhovore pre televíznu stanicu Fox News podotkol, že Kim Čong-un by sa nemal s Donaldom Trumpom „zahrávať“ pre prípad, že nechce splniť dané sľuby.

Niektorí americkí zahraniční politickí odborníci hovoria, že nové výroky severokórejského vládcu Kima nemusia byť vždy z jeho hlavy. A že sú možno inšpirované v Pekingu, s ktorým momentálne vedie Washington vážne obchodné spory.

V každom prípade je jasné, že ani dve nedávne návštevy amerického ministra zahraničia Mika Pompea v Pchjong-jangu neobjasnili bližšie skutočné zámery severokórejského diktátora.

Je tu základná otázka, či bude Kim Čong-un skutočne ochotný úplne zrušiť svoj jadrový program, ktorý až doteraz jeho režim považoval za neodstrániteľnú podmienku toho, aby sa udržal pri moci.

Pre Donalda Trumpa je však neistota ohľadom schôdzky s Kimom obzvlášť nepríjemná.

Americký prezident Trump teraz čelí kritike v medzinárodnej politike, či už pre odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom alebo kvôli presťahovaniu amerického veľvyslanectva do Jeruzalemu, ktoré vyvolalo veľké násilie.
Prípadný neúspech chystaného summitu Trumpa s Kimom by tak bol pre neho a pre jeho stúpencov ďalšou ťažkou ranou na poli medzinárodnej politiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.