KNIHA TÝŽDŇA
Panslovanská únia, Bratislava 2012
Stanislav Háber sa vo svojej faktografickej knižke Štefánik po pristátí zastrelený? zamýšľa nad faktami a svedectvami, ktoré hovoria o spôsobe smrti nášho legendárneho generála. Prináša v tejto oblasti viacero nových a zaujímavých výpovedí svedkov, ktorých záznamy zbieral počas dvadsaťpäťročnej novinárskej tvorby.
Autor pritom nezabúda ani na diela, ktoré už pred ním upozorňovali na okolnosti skonu slovenského zakladateľa štátu z roku 1918. Cituje fakty, aké uvádza aj Marián Tkáč v knihe Pravdivý slovenský príbeh (PostScriptum, Bratislava 2009), Emil Karol Kautský v diele Kauza Štefánik – Legendy, fakty a otázniky okolo vzniku Česko-Slovenskej republiky (Matica slovenská, Martin 2004), či odvoláva sa na zistenia amerického historika slovenského pôvodu Tomáša J. Vetešku. Práve vďaka posledne menovanému sa v knihe Štefánik po pristátí zastrelený? nachádza záznam rozhovoru Milana Rastislava s americkým prezidentom Woodrowom Wilsonom. Z neho vyplýva, že ak by Štefánik nezahynul 4. mája 1919 pri prílete do vlasti, usporiadanie spoločného štátu Slovákov a Čechov by bolo zrejme vyzeralo inak. Napriek lákavej téme Stanislav Háber neskĺzol do senzácie tvorivej klietky teórií, kto mohol stáť za vraždou generála. Autorovi šlo o to, aby na základe známych, ale aj úplne nových faktov potvrdil teóriu, že vôbec o vraždu šlo. Doteraz sa totiž v slovenských médiách objavujú správy, že šlo len o nešťastnú náhodu. Naopak, už aj za čias Masaryka ním vymenovaná komisia potvrdila, že na talianske lietadlo Caproni letiace nad Bratislavou sa strieľalo.
Autor preto navrhuje jednoduché riešenie, ako vyvrátiť doterajšie fámy o smrti generála raz a navždy vedeckými metódami. Stačí urobiť dôkladnú analýzu pri exhumácii pozostatkov generála Štefánika. Kniha sa dá objednať aj cez internet na adrese: stefanikkniha@gmail.com" target="_blank">stefanikkniha@gmail.com.
(af)