Oto BALOGH
V bratislavskom hoteli DOUBLETREE BY HILTON sa 17. a 18. apríla toho roku uskutočnil 16. ročník konferencie o obchode a marketingu Slovak retail summit 2012.
Odborníci z oblasti obchodu, potravinárstva, cestovného ruchu a bankovníctva pod mottom Spolu dokážeme viac! diskutovali o zabezpečení konkurencieschopnosti prvovýroby a výroby domácich firiem, možnostiach a nástrojoch zvýšenia podielu slovenských výrobcov na našom trhu, kultivácii vzťahov medzi účastníkmi trhu, presadzovaní slovenských záujmov v meniacej sa Európe, prostriedkoch propagácie a podpory predaja slovenských výrobkov či o kvalite potravín na našom trhu a legislatívnom prostredí v tejto oblasti.
Vzhľadom na aktuálne kreovanie novej vlády sa z predstaviteľov strany Smer-SD na podujatí zúčastnil A. Kolesík, poslanec NR SR. Na otázku, čo mieni nová vláda urobiť pre zvýšenie podielu domácich výrobkov na našom trhu, odpovedal, že v danej chvíli je predčasné vyslovovať akékoľvek úvahy: ,,Počkajme si na programové vyhlásenie vlády a legislatívu, ktorá príde do parlamentu. Verím, že sa k nej budú môcť vyjadriť aj predstavitelia výroby, prvovýroby, obchodu a cestovného ruchu.“ Vychádzajúc z z predvolebných prísľubov víťaznej strany možno oprávnene očakávať, že nová vláda na rozdiel od predchádzajúcej bude podpore slovenských výrobcov a problematike potravinovej sebestačnosti Slovenska venovať oveľa väčšiu pozornosť. V našom týždenníku sme sa tomuto problému venovali obšírnejšie hneď dvakrát – a to v číslach 8 z 3. marca a 10 zo 17. marca toho roku. Už vtedy sme ústami odborníkov upozorňovali na vážnosť situácie a konštatovali, že Slovensko sa od roku 1989 od potravinovej bezpečnosti dopracovalo až k rozdávaniu potravinovej pomoci zo zásob EÚ.
O (ne)kvalite potravín na našom trhu sa hovorilo aj na tejto konferencii. Podpredseda SPPK D. Janíček upozornil na fakt, že kvalitné mäso zo slovenských chovov vyvážame, kým náš trh zaplavuje napríklad nekvalitné, neraz až niekoľko rokov zamrazené bravčové mäso z dovozu. Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy J. Bíreš hovoril o neľahkom boji s nekvalitnými potravinami v reťazcoch i pri ambulantných predajoch i o zlej legislatíve v tejto oblasti. Konštatoval, že bez výraznejšej pomoci ZMOS-u, miestnej samosprávy, finančnej správy a polície problémy v tejto oblasti budú pretrvávať. Slovenský spotrebiteľ sa riadi najmä cenou a uprednostňuje lacnejšie potraviny, ignorujúc úmeru lacný, väčšinou rovná sa nekvalitný. Ostáva len veriť, že po zjednotení zainteresovaných strán, na ktoré verejnosť stále čaká, prídu pre slovenské potravinárstvo aj radostnejšie časy.