MEDAILÓN
Literatúra faktu v dnešných časoch, keď informácie začínajú byť tvrdou menou, prežíva svoj opodstatnený rozkvet. Ak by sme chceli nájsť dôstojnú reprezentáciu autorov tohto žánru na Slovensku, nesmelo by popri menách ako Vojtech Zamarovský či Milan Augustín chýbať meno Milan Vároš.
Už vo svojom debute Hitler žije, chyťte ho! (1964) dal slovenskej literárnej scéne jasne najavo, že nastupuje výrazný a erudovaný autor kníh, kde si umelecká bravúrnosť podáva ruku s historickými faktami.
Milan Vároš po absolvovaní Jedenásťročnej strednej školy vo svojej rodnej Bytči pracoval rok ako redaktor okresných novín. Neskôr vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a v rokoch 1960 až 1969 bol redaktorom denníka Smena. Po okupácii Československa bol za svoje postoje proskribovaný a nemohol publikovať. Pracoval ako redaktor vo Vydavateľstve Smena, kde redigoval dobrodružné romány, a po novembri 1989 bol niekoľko rokov šéfredaktorom týždenníka Život.
Debutoval už spomínanou knihou Hitler žije, chyťte ho!, ktorá sa vo svojej dobe stala doslova bestsellerom, no na ďalšie svoje knihy si po sedemdesiatom roku musel počkať až do zmeny režimu. Práve bohatá redakčná prax v akčnom dobrodružnom žánri vytvorila jeho nezameniteľný štýl prítomný v knihách ako Posledný let generála Štefánika (1991), Putovanie za krajanmi (1995), Vraky plné pokladov (2002), Stratené slovenské poklady 1 (2006), Záhady Nesmrteľnej milenky. Beethoven, ženy, Slovensko (2006) či Stratené slovenské poklady 2 (2007). Najmä v knihách Stratené slovenské poklady sa Milan Vároš odhodlal na detektívnu prácu, aby milovníkom histórie a umenia pútavo vyrozprával príbeh ukradnutých či zašantročených slovenských historických artefaktov neoceniteľnej hodnoty, ktoré bohužiaľ skončili v cudzích, poväčšine maďarských múzeách. Milan Vároš sa v predposledný marcový deň dožil 75 rokov a redakcia SNN mu k jubileu srdečne blahoželá.
(mab)