Atentát v Handlovej je prejav obrovskej miery nenávisti nakopenej v spoločnosti. V stredu 15. mája po skončení výjazdového rokovania slovenskej vlády v Handlovej pred miestnym domom kultúry na Námestí baníkov spáchal sedemdesiatjedenročný dôchodca a literát Juraj Cintula atentát na demokraticky zvoleného štvornásobného premiéra Roberta Fica. Chvalabohu nebol úspešný. Predseda vlády štyri strelné poranenia, ktoré mu spôsobili veľmi ťažké poranenia, prežil a v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici zápasil o život. Páchateľ vystrelil z legálne držanej zbrane kalibra 9 milimetrov až päť rán, vzápätí ho ochranka spacifikovala a zadržala. Momentálne prebieha vyšetrovanie, ktoré, verme, dovedú naše bezpečnostné orgány do úspešného objasnenia tohto v histórii Slovenska nevídaného zločinu.
Atentát na akéhokoľvek ústavného činiteľa je v každej spoločnosti, zvlášť v demokratickej, neospravedlniteľný a odsúdeniahodný. Dôvodov, prečo bol ťažko postrelený štvornásobný a demokraticky zvolený premiér Robert Fico, je hneď niekoľko. Z morálneho hľadiska je to zlyhanie celej našej spoločnosti. Dovolili sme, aby sme sa ako malý mierumilovný, kultúrny a kresťanský národ vzdialili od Božích a etických základov. Namiesto otvoreného dialógu a porozumenia, najmä v posledných rokoch, sme sa vybrali cestou vzájomnej nenávisti a osočovania. Za tento stav majú najväčšiu zodpovedať práve tí politici, ktorí v mene akéhosi biblického boja dobra proti zlu spolarizovali náš národ a všetkých občanov Slovenskej republiky do takej miery, v akej sa nachádzame posledných vyše desať rokov.
■ URÁŽKY A OBVINENIA
Z tradičného politického súboja hodnôt a ideí vytvorili systém automatického nálepkovania každého vládneho politika za príslušníka mafiánskej skupiny. Osobné urážky a krivé obvinenia z kriminálnej činnosti sa tak stali bežnou súčasťou slovenskej politiky. A čo je najhoršie, títo „osvietení“ politici sa pasovali do roly vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov. Vrcholom ich neohrozenosti a papalášizmu bolo politicky motivované obvinenie Roberta Fica počas predchádzajúceho volebného obdobia. Ako vtedajší najsilnejší opozičný líder sa len-len vyhol väzobnému stíhaniu. Postarali sa o to dve poslankyne Romana Tabák a Katarína Hatráková, ktoré vypovedali poslušnosť bývalej vládnej štvorkoalícii.
K vyhroteniu atmosféry v spoločnosti prispeli aj politici pasujúci sa za jediných strážcov liberálnej demokracie a prozápadného smerovania Slovenskej republiky. Pred a po skočení minuloročných predčasných parlamentných volieb zvolávali protesty, ktoré dokonali dielo spoločenského rozvratu. Nezvládnutá porážka prezidentského kandidáta Ivana Korčoka a situácia po zvolení Petra Pellegriniho za novú hlavu štátu motivovala atentátnika Juraja Cintulu vykonať akt pomsty na premiérovi koaličnej vlády Robertovi Ficovi.
Opozícia si uvedomila vážnosť situácie, ktorá mohla vyústiť do vážnych nepokojov a zrážok prívržencov oboch táborov. Je smutné a odsúdeniahodné, že až krvavý atentát na tretieho najvyššieho ústavného činiteľa zastavil prehlbovanie umelo vytvorenej polarizácie slovenskej spoločnosti. Po tomto incidente bude veľmi náročné zjednotiť a upokojiť národ a všetkých občanov Slovenskej republiky. Okrem politikov môžu aj cirkvi so svojou pastoračnou činnosťou prispieť k opätovnému zmiereniu a vzájomnému odpusteniu.
■ UZNESENIE PARLAMENTU
Týždeň po atentáte 21. mája 2024 prijala Národná rada SR jednohlasne naprieč celým politickým spektrom uznesenie, ktoré odsudzuje tento ohavný zločin.
„So zdesením a hlbokým znepokojením prijala správu o atentáte na predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica, ktorý bol zjavne spáchaný z politických motívov a zaslúži si to najostrejšie odsúdenie.“
Koaliční a opoziční poslanci tak principiálne odmietli násilie, osobitne násilie, ktoré atentátnik zjavne spáchal iba preto, že má iný politický postoj, aký prezentuje vláda Slovenskej republiky. Vyzývajú preto všetky politické subjekty na Slovensku, a tiež aj médiá a mimovládny sektor, aby rešpektovali výsledky demokratických volieb a nešírili nenávisť voči legitímnej demokratickej vláde Slovenskej republiky, ako aj voči ďalším legitímne zvoleným ústavným činiteľom a verejne činným osobám, pretože výsledkom môžu byť aj takéto nenávistné trestné činy. Apeluje na všetky politické subjekty, ako aj na médiá a mimovládny sektor, aby zmierňovali napätie v spoločnosti, prestali s nenávistnou rétorikou a prispeli k spoločenskému zmieru, stabilite a pokoju na Slovensku.
Poslanci Národnej rady SR v prijatom uznesení takisto zdôrazňujú, že ľudia nesmú byť terčom nenávisti kvôli svojim politickým názorom, pretože pluralita, diverzita a rešpekt k inému názoru sú základom každej slobodnej a demokratickej spoločnosti. „Konštatuje, že úloha zodpovedných a kritických novinárov je v zdravej spoločnosti nezastupiteľná, ale ich práca musí byť založená na faktoch, a nie na šírení nenávisti.“ Povzbudzujú zároveň vládu Slovenskej republiky k prijatiu adekvátnych bezpečnostných opatrení, ktoré do budúcnosti zabránia ďalším násilným politickým útokom na ústavných činiteľov a občanov Slovenskej republiky. V závere všetci prítomní poslanci zaželali predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi skoré uzdravenie, ako aj čo najskorší návrat do výkonu jeho ústavnej funkcie.
Bývalý trojnásobný slovenský premiér Vladimír Mečiar a hlavný zakladateľ samostatnej Slovenskej republiky sa 17. mája 2024 v relácii Slobodného vysielača k tejto tragédii vyjadril, že čo sa stalo, sa stať vôbec nemalo. Podľa jeho názoru toto zlo je nielen odsúdeniahodné pre nás samých, ale aj po celom svete. Ťažko zranenému premiérovi Robertovi Ficovi zaželal všetko dobré. „Robo, drž sa a bojuj. Teraz musíš bojovať sám za seba. Potom, ako sa vyliečiš, tak aj za druhých.“ Vladimír Mečiar je zároveň presvedčený, že politicky motivovaný atentát na Roberta Fica je tragédiou nás všetkých.
■ REAKCIE NA ZLOČIN
Ako vyjadrenie bývalého dvojnásobného premiéra Mikuláša Dzurindu môžeme brať do úvahy facebookový status strany Modrí – ES (Európske Slovensko), za ktorú kandidoval v posledných predčasných parlamentných voľbách: „Atentát na predsedu vlády Roberta Fica je hroznou udalosťou, ktorá si vyžaduje najostrejšie odsúdenie. Prajeme Robertovi Ficovi rýchle a plné uzdravenie. Zároveň vyzývame všetkých ‒ politikov aj nepolitikov ‒, ktorí chrlia síru a šíria nenávisť, aby sa nad svojím počínaním vážne zamysleli.“
Bývalá predsedníčka vlády Iveta Radičová sa pre RTVS vyjadrila, že to, čo sa stalo, je nielen šokujúce, ale je to hrozná udalosť. „Dnes si nevieme uvedomiť, aké vážne a dlhodobé to bude mať dôsledky a následky.“ Atentát na Roberta Fica označila ako prejav obrovskej miery nenávisti, ktorá je nakopená v spoločnosti, a z obrovskej miery nielen polarizácie, ale aj radikalizácie spoločnosti.
Bývalý premiér a zvolený prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini označil na facebookovom profile atentát na predsedu vlády ako ohrozenie všetkého, čo doteraz zdobilo slovenskú demokraciu. „So zhrozením som prijal informáciu, že predseda vlády Robert Fico sa stal po rokovaní vlády v Handlovej terčom atentátu a počas stretnutia s ľuďmi utrpel po útoku strelné zranenia. Som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. Nemusíme predsa so všetkým súhlasiť, ale je množstvo spôsobov, akými môžeme svoj nesúhlas vyjadriť demokraticky a zákonne.“
Atentát na jedného z najvyšších ústavných činiteľov považuje za bezprecedentné ohrozenie slovenskej demokracie. „Ak budeme iné politické názory vyjadrovať pištoľami na námestiach, a nie vo volebných miestnostiach, ohrozujeme všetko, čo sme za tridsaťjeden rokov slovenskej zvrchovanosti spoločne vybudovali. Pánovi premiérovi prajem čo najrýchlejšie uzdravenie a zotavenie. A veľmi si želám, aby sa takýto nezmyselný a brutálny čin stal terčom všeobecného odsúdenia.“
K ohavnému činu sa vyjadrili aj dvaja bývalí premiéri za hnutie OĽaNO a Demokrati, ktorí nesú najväčší podiel osobnej a morálnej zodpovednosti za súčasný stav slovenskej spoločnosti. Igor Matovič sa na Facebooku vyjadril: „Róbert Fico je môj dlhoročný politický súper. To je politika. Ako človeku mu však prajem skoré uzdravenie a hlboko odsudzujem akékoľvek násilie. Päsťami a strelami v politike nič nevyriešime. Prosím, buďme ľudia.“
Podobným spôsobom sa na tej istej sociálnej sieti vyjadril aj Eduard Heger. „Absolútne odsudzujem dnešný útok na Roberta Fica. Násilie v akejkoľvek podobe je neprijateľné, bez ohľadu na to, či s niekým súhlasíme, alebo nesúhlasíme. Som šokovaný tým, čo sa udialo, modlím sa za jeho skoré uzdravenie a zotavenie. Verím, že dnešná streľba bude riadne vyšetrená a páchateľ spravodlivo potrestaný.“
Podľa predchodcu ťažko zraneného premiéra Roberta Fica Ľudovíta Ódora to, čo sa stalo, je útok na každého z nás a na našu demokraciu. Na Facebooku okrem iného požiadal všetkých politikov, ale aj občanov, aby sa zdržali akýchkoľvek prejavov nenávisti či už v médiách, na sociálnych sieťach, ale aj navzájom medzi sebou. „Teraz musíme všetci prispieť k upokojeniu situácie a nestupňovať napätie v spoločnosti. Pozastavujeme tiež všetky kampaňové aktivity súvisiace s voľbami do Európskeho parlamentu. Prioritou je teraz zlepšenie zdravotného stavu premiéra, vyšetrenie tohto ohavného činu a upokojenie spoločnosti.“
■ OBEŤ ‒ ZÁRUKA STABILITY
Osobitne pre tento článok sa nám podarilo osloviť bývalého slovenského premiéra Jána Čarnogurského a bývalého podpredsedu vlády Jozefa Prokeša. Ján Čarnogurský na otázku, ako vníma tento atentát z pohľadu bývalého premiéra a politika, povedal, že je to tragická udalosť pre Slovensko, pretože Robert Fico tým, že sa stal štvrtýkrát predsedom vlády, je momentálne najsinejším politikom na Slovensku: „Je zárukou stability a pokoja na Slovensku a jeho politického smerovania, ktoré schvaľuje najväčšia časť slovenskej spoločnosti. Želám mu skoré uzdravenie, aby sa čím skôr mohol vrátiť k svojim ústavným povinnostiam a viedol Slovensko ďalej až minimálne do najbližších volieb.“ Ako najväčší bývalý politický súper Vladimíra Mečiara si J. Čarnogurský nevie predstaviť, že by k niečomu podobnému mohlo dôjsť pred dvadsiatimi piatimi rokmi...
Jozef Prokeš je zase presvedčený, že atentát na Roberta Fica je vyvrcholením určitého trendu, ktorý tu bol podľa jeho názoru jasne viditeľný už od roka 2018. „Ďalší pokus o jeho odstránenie bol pomocou kriminalizácie počas Matovičovej a Hegerovej vlády. Ani toto nevyšlo a Smer ‒ SSD znova vyhral voľby a zostavil vládu, dalo by sa povedať že proslovenskú. A tak sa niekto rozhodol, že ho treba dať definitívne preč.“ Slovensko je od tohto politicky motivovaného atentátu iný štát. Pre opozíciu a médiá už prestal platiť dlhodobo pestovaný naratív „lebo Fico!“ Azda aspoň jej príčetná časť prehodnotí svoje doterajšie pôsobenie a vráti sa k politike založenej na súboji hodnôt, programov, ideí a riadenia štátu kultivovaným, a nie nenávistným spôsobom.
Juraj DOMIN ‒ Ilustrácia: Andrej MIŠANEK
Prečítajte si aj názor šéfredaktora SNN Maroša Smolca: Slovensko po atentáte
Ďalšie články na túto tému: