MMF sa obáva dôsledkov verdiktu v USA proti Argentíne v kauze jej dlhu

Foto: business-standard.com

Washington 18. júna (TASR) - Medzinárodný menový fond (MMF) varoval, že prehra Argentíny v USA v jej boji s malou skupinou veriteľov pre nesplácanie dlhu môže mať vážne dôsledky na celý finančný systém. Informoval o tom server BBC.

Začiatkom tohto týždňa sa Najvyšší súd USA odmietol zaoberať odvolaním argentínskej vlády v kauze splácania dlhu skupine veriteľov, ktorí sa po štátnom bankrote Argentíny v roku 2002 nepripojili k projektu reštrukturalizácie jej dlhu. To znamená, že v platnosti ostáva verdikt nižšej inštancie z minulého roka, podľa ktorého musí Argentína najskôr vyplatiť týchto veriteľov a až potom pokračovať vo vyplácaní investorov, ktorí sa s ňou dohodli na reštrukturalizácii dlhu.

K dohode v rokoch 2005 a 2010 pristúpilo vyše 92 % veriteľov. Tí súhlasili s odpísaním 75 % z hodnoty pôvodného dlhu a dali tak Argentíne čas na zotavenie ekonomiky.

Nespokojní investori, ktorí program reštrukturalizácie odmietli, žiadajú od Argentíny vyplatiť plnú hodnotu dlhopisov, teda 1,3 miliardy USD (958,14 milióna eur). Na čele tejto skupiny sú hedžové fondy NML a Aurelius Capital Management.

MMF v tejto súvislosti oznámil, že "sa obáva vážnejších dôsledkov pre celý finančný systém". Viacerí analytici sú presvedčení, že toto rozhodnutie môže viesť investorov v budúcnosti k odmietnutiu dohôd o reštrukturalizácii dlhu zo strany iných krajín vo finančných problémoch. Podľa gréckeho denníka Proto Thema upozornil MMF na tento problém už na jar minulého roka, no o pár mesiacov neskôr odmietol pod nátlakom USA intervenovať na súde v prospech Argentíny.

Medzitým ratingová agentúra Strandard & Poor's znížila rating Argentíny o dva stupne z CCC+ na CCC-. Ako uviedla, najnovší verdikt zvyšuje riziko opätovného bankrotu krajiny.

Argentínska prezidentka Christina Fernándezová krátko po rozhodnutí Najvyššieho súdu USA oznámila, že Argentína sa nenechá vydierať. "Som ochotná o probléme rokovať ďalej, no svoju krajinu nenechám vystaviť takémuto vydieraniu," vyhlásila. Argentínsky minister hospodárstva Axel Kiciloff na to oznámil, že vláda "už pripravuje kroky, ktoré by jej umožnili vyhnúť sa plneniu verdiktu amerického súdu". Kiciloff dodal, že pripravované riešenie umožní krajine pokračovať v plnení dohody s investormi, ktorí pred rokmi súhlasili s pôvodnou dohodou o reštrukturalizácii dlhu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.