Zachraňovať financie vyrabovaného štátu bude bolestivé

thumbnail

Heslom týchto dní je konsolidácia

Konsolidácia sa do veľkej miery zameriava na príjmovú stránku rozpočtu, keď sa vláda usiluje najmä získavať nové zdroje do štátneho rozpočtu. Tak znie čosi ako poučka. Súčasná vládna koalícia sa dohodla na balíku opatrení, ktoré majú zabezpečiť konsolidáciu verejných financií na úrovni 2,6 až 2,7 miliardy eura. Vďaka tomu má deficit budúci rok klesnúť na 4,7 percenta hrubého domáceho produktu.

Konsolidácia je nevyhnutná, pretože súčasná vláda zdedila po predchádzajúcich kabinetoch najhoršie verejné financie v celej Európskej únii. Na to opozícia veľmi rada „zabúda“ a radšej sa strápňuje pred verejnosťou svojimi neodbornými návrhmi a požiadavkami, ako konsolidovať jej politickými nohsledmi vyrabovaný štát. 

■ NEPOPULÁRNE KROKY

Súčasťou nevyhnutnej konsolidácie je zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty na dvadsaťtri percent a zároveň pokles jej zníženej sadzby na päť percent, ako aj zavedenie dane z finančných transakcií pre firmy či zvýšenie firemnej dane od určitej výšky príjmu. Informoval o tom premiér a predseda najsilnejšej vládnej strany SMER − SSD Robert Fico za účasti ostatných koaličných partnerov. „Nevyhnutná je preto, že musíme byť solídni a zodpovední partneri. My sme dobrovoľne vstupovali do eurozóny, a keďže sme jej súčasťou, musíme reagovať na určité pravidlá, ktoré v tomto prostredí existujú,“ zdôraznil Robert Fico. Ak by vláda „neupratala“ verejné financie, výsledkom by podľa neho mohlo byť zdraženie pôžičiek či zhoršenie medzinárodného hodnotenia SR.

■ HISTORICKÝ KOMPROMIS

Zároveň je však dohodnutá konsolidácia aj sociálne udržateľná, zdôraznil premiér. „Môžeme spoločne vyhlásiť, že sme našli rovnováhu a dnes táto konsolidácia nejde iba za ľuďmi, táto konsolidácia ide aj za právnickými osobami, za firmami, za bankami. Každý v tomto štáte sa musel nejakým spôsobom poskladať na to, aby sme pristúpili k takémuto rozhodnutiu,“ zhodnotil predseda vlády. „Dohodli sme sa, že pokiaľ ide o DPH, zavádzame základnú sadzbu na dvadsaťtri percent s tým, že pokiaľ ide o všetky ostatné potraviny, tie pôjdu do 19-percentnej sadzby, a tie základné potraviny, kde sme zaviedli pred niekoľkými rokmi desať percent DPH, pôjdu do piatich percent sadzby DPH,“ zašiel do podrobností premiér. Do najnižšej sadzby by podľa neho mali patriť aj lieky, učebnice, nájomné bývanie či ubytovacie služby v cestovnom ruchu. Do 19-percentnej sadzby by mali okrem časti potravín spadať napríklad aj energie.

■ ZDANENIE FIRIEM

„Veľmi sa teším, že vláda sa rozhodla zaviesť daň z finančných transakcií. Bolo veľa klamstiev popísaných v médiách, že to ideme zaviesť na úkor ľudí; nie je to pravda. Táto daň sa bude týkať výlučne právnických osôb,“ vyhlásil Robert Fico. Zvýšiť by sa malo podľa neho aj zdanenie firiem s príjmom nad päť miliónov eur. Premiér tiež potvrdil, že vláda zmení parametre daňového bonusu aj takzvaného rodičovského dôchodku. Na druhej strane penzisti od tohto roka dostanú plnohodnotný trinásty dôchodok. „Nikto nemôže povedať, že by sme urobili rozhodnutie, ktoré by znížilo objem peňazí, ktoré dôchodcovia dostanú,“ zdôraznil.

■ KVERULANTSTVO OPOZÍCIE

„Keďže nám opozícia zanechala najhoršie verejné financie v EÚ a stále len mudruje, chceli sme priamo od Šimečku a spol. počuť, ako by oni po sebe verejné financie upratali. Liberáli zo SAS sa zľakli a radšej ani neprišli. Asi nebodaj cítia zodpovednosť za tento stav. Žiaľ, ani nikto z PS nám nevedel povedať, ako by konsolidoval, a mal som za nich pocit prenesenej hanby. Samé vajatanie, zavádzanie a nič konkrétne. Progresívne Slovensko nemá o riadení štátu žiadnu predstavu. Ukázali nám v priamom prenose, ako by to vyzeralo, ak by oni riadili štát − teda veľmi zle!“ Takto sa vyjadril na sociálnej sieti minister financií Ladislav Kamenický po rokovaní s opozíciou za okrúhlym stolom, ktorý zvolal predseda vlády Robert Fico.

■ ČAPUTOVEJ EXPERTI

„Slovensko je dnes v najťažšej finančnej situácii za celú svoju históriu. My o tom ani náhodou nebudeme ticho, lebo zodpovednosť nesie dnešná opozícia na čele s Matovičom, s Hegerom a so Šimečkovým Ódorom. Ich politické pokriky vyznievajú smiešne a trápne, pretože ich rozhodnutia priviedli Slovensko na okraj útesu, pred ktorým ho dnes musíme spoločnými silami zachrániť,“ vyjadril sa Robert Fico. Ladislav Kamenický haní iniciatívu liberálov zo SaS: „Hanba, SaS by zrušila trináste dôchodky! Líder eurokandidátky Ódor by zrušil všetky znížené sadzby DPH, teda aj na potraviny a lieky! Takto by oni naprávali verejné financie, ktoré oni sami zdevastovali!“ Nuž, je tu marazmus, ktorý zanechala bývalá vláda Matoviča, Hegera, Ódora, a to spolu so Sulíkovou SaS. „SaS vedela s Matovičom a spol. rozbiť verejné financie, ale nemá najmenšiu predstavu, kde nájsť potrebných 2,7 miliardy eura na nápravu. Zbúrať dom vedia, ale opäť ho postaviť, tak to nech už robí vláda Roberta Fica. Dosť nefér!“ Ťažká si minister financií Kamenický. A dodáva, že podľa neho „líder eurokandidátky Progresívneho Slovenska Ľudovít Ódor vo svojej knihe potvrdil, ako by konsolidovalo PS. Zrušilo by zníženú sadzbu DPH na potraviny, lieky a všetko ostatné. Tí, ktorí nám tu zanechali najhoršie verejné financie v EÚ, nemajú žiadne právo nás kritizovať, a len potvrdili, ako by sa oni správali k ľuďom na Slovensku, ak by boli vo vláde!“ rámcuje Ladislav Kamenický. Minister financií rokoval aj s viceprezidentom Európskej komisie Valdisom Dobrovskisom a priamo v Bruseli s eurokomisárom pre hospodárstvo Paolom Gentilonim. Informoval ich, že vláda Slovenskej republiky schválila konsolidačný plán a je pripravená postaviť naše verejné financie na nohy. „Musíme to urobiť, pretože bývalá vláda nám zanechala najhoršie verejné financie v celej Európskej únii!“ opäť zopakoval minister Kamenický.

Štefan ZLATOŠ

Karikatúra: Ľubomír KOTRHA

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.